Tesla’nın Sorunları Bitmiyor!

tarafından
482
Tesla’nın Sorunları Bitmiyor!

Müşteriler geldi. Tesla Motors ise verilen siparişleri nasıl teslim edeceğini düşünmeye başladı.

Bir haftadan kısa bir süre içinde yaklaşık 325.000 potansiyel alıcı 1000’er dolar depozito ödeyerek, 35.000 dolar fiyat ile satılacak olan Tesla Model 3 için ön sipariş verdi. Süphesiz ki Tesla Model 3’ün bu kadar fazla sipariş almasının nedeni, uzun menzilli bir elektrikli otomobil olması. Tesla şu anda gelecek yılın sonunda teslim etmeyi taahhüt ettiği otomobilleri nerede ve nasıl üreteceği konuları üzerinde düşünmeye başladı.

1. Kim üretecek?
Tesla, Model 3 üretiminin tamamını Kaliforniya Fremont’ta bulunan montaj fabrikasında mı üretecek? Yoksa Avrupa ya da Çin’de faaliyet gösteren başka bir otomobil üreticisi ile mi sözleşme imzalayacak?

Bu konuda Fransa çevre ve enerji bakanından Tesla’ya bir teklif geldi. Bu teklif, bu yıl devreden çıkarılması planlanan Fransa’da konuşlu bir nükleer santralin Tesla Model 3 üretimi için kullanabilecekleri yönündeydi.

2. Tesla yeterince kalifiye işgücü bulabilecek mi?
Tesla’nın bir diğer ihtiyacı ise üretimde göre alacak çok sayıda kalifiye imalat işçisi, yazılımcı ve elektrik mühendisi olacak. Kaliforniya, ister sendikalı olsun ister olmasın üretim işçisi çalıştırmak için oldukça pahalı bir bölge.

Tesla’nın işgücü maliyetlerinin ötesinde, üretim kapasitesini 6 ya da 7 katına çıkartabilmek için endüstri mühendisi gibi farklı yeteneklerdeki personeli istihdam etmesi de gerekebilir.

3. Araçları nasıl satacak?
Tesla ürettiği araçları satabilmek için, şu an Kaliforniya, New York, Washington-Baltimore ve Florida’da başta olmak üzere 24 eyalette faaliyet gösteren ve 100’den az olan mağaza sayısını artırmak zorunda.

4. Ayakta kalmak için hisse senetlerini daha düşük fiyattan satabilir!
Tesla, daha fazla nakit ihtiyacını karşılamak için hisse senedi fiyatlarını düşürebilir.

Analistlere göre Tesla’nın 1 yıl içinde 300.000’den fazla otomobil üretebilmesi için her 3 ayda bir 400 milyon dolara ihtiyacı olacak.

5. Tesla’nın iş modelinin temelinde ne olacak? Araba mı, lityum-iyon batarya fabrikası mı?
Tesla 2016’ın ilk çeyreğinde elektrikli otomobillerde kullanılmak üzere lityum-iyon batarya üretimi yapacağı fabrikasını faal hale getirmeyi planlıyordu. Ancak Tesla Model 3 lansmanından sonra, fabrikanın da Model 3 gibi 2017 sonunda üretime başlayacağı açıklandı.