Terapist Artık Cebinizde

tarafından
553
Terapist Artık Cebinizde

Yok artık bu kadarda olmaz diyenleri duyar gibiyim. Olur teknoloji ve bilim bir araya gelince olmaz denilen her şey oluverir. Yeni akıllı telefonunuz depresyonda olup olmadığınızı hissedebilecek ve bu hissettiği an arkadaşlarınızı aramanızı onlarla vakit geçirmenin sizin için iyi olacağını bile söyleyebilir. Bunun olması için bilim adamları kolları sıvamış vaziyette.Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki araştırma merkezinin çalışanları, bu tür rahatsızlığı olanlar için web tabanlı,mobil sanal teknolojileri kullanarak tedavi etmeye yönelik çözümler üretmekte.

Aynı üniversitenin profesör psikolog David Mohr bu teknoloji harikasıyla bir çok hastayı yeni tedavi yöntemleri sunarak hayata döndürebileceklerinin altını çizmekte.Mobil uygulama ile bir çok hastaya ulaşarak bir anda daha çok hasta ile sanal alemde terapi uygulanarak depresyon illetinden kurtulacağını vurgulamakta. Bu nasıl olacak diyenlere madde medde anlatayım. Telefonuz çok duyarlı ise içinize kapandığınız an size sesli bir uyarı gönderiyor evden veya iş yerinden çıkın arkadaşlarınızla buluşun diyor. Geliştirilen bir ilaç şişesi ile antidepresanlarınız yutmayı unuttuğunuzda hemen sizi telefonunuz uyarıyor. Doktorlar verdiği ilaçları kullanmaktan vazgeçenlere gerekli sinyalleri göndererek bırakmamalarına kadar ilgileniyor.

Eğer ilaçların yan etkileri oluştu ise hiç dert etmeyin onunda çözümü var akıllı telefonunuzda. Doktorunuza ulaşarak ilacın yan etkileri hakkında bilgi verilecek nasıl mı? Akıllı telefonunuzda siz özel olan MEDLİNK sistemi ile. Depresyon, Aids, Kanser hastası iseniz size adeta yaşam koçluğu yaparak hayata sıkı sarılmanıza yardımcı olacak teknolojinin yeni buluşu tam bir dostunuz olacak. Mobilyze olarak adlandırılan mobil tabanlı bu teknoloji aletlerindeki buluşlarının tüm detayları pilot çalışmalarla denenmekte ve başarı sonuçlar almakta. Bilim adamlarının yapmış olduğu ve pilot bölgelerdeki başarılarının altını çizmeleri gösteriyor ki!

Yakın zamanda web tabanlı,mobil sanal teknolojileri kullanarak ruhsal yönden toparlamada hit olacağa benzemekte. Sanırım uygulamaya geçildiği anda çok fala telefon kullanıcısına hizmet verecek eminim . Web tabanlı bu sistemin hastaların kaydettiği başarıyı da kontrol ederken başka insanlarında kendindeki problemlerle savaştığını görmesi bu programın önemini daha da fazlalaştırmakta.