Televizyon Alma Rehberi

tarafından
595
Televizyon Alma Rehberi

Teknoloji her geçen gün kendisini katlayarak devam etmektedir. Bununla beraber kullandığımız elektronik aletlerde gelişmeye ve kaliteli haller almaya başlamaktadırlar. Bu elektronik aletlerden bir tanesi de televizyonlardır. Dünya üzerindeki neredeyse her evde bulunan televizyonlar geniş bir Pazar imkânına sahiptir. Bu Pazar imanı sayesinde birçok marka ve kalitede ürünler ortaya konulmaktadır. Bu ürünlerin çeşitliliği ve özellikleri bakımından tüketiciler alım yaparlarken tereddütlere düşmektedirler. Peki, alıcılar televizyon alırlarken nelere dikkat etmeliler? İşte bu yazımızda bu özelliklere bakacağız.

Günümüzde televizyonlar üç model üzerinde üretilmekte ve satışa sunulmaktadırlar. Bunlar LCD modeller, LED modeller ve Plazma modelleri olmaktadırlar. Her birinin diğerlerine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu birçok yönleri vardır. Bir modeli bir özelliği yüzünden aldığımız vakit diğer modeller başka özelliklerinden dolayı daha ön plana çıkabilmektedirler. Mesela LCD modellerde kullanılan teknoloji eski bir teknolojidir ve daha ucuza mal edilmektedirler fakat diğer modeller yani LED ve Plazmalar daha iyi performansa sahiptirler. LED modellerinde dinamik olan görüntüleri, enerji tüketimi ön plana çıkarken Plazma modellerin mat görüntüleri aktarması daha üst seviyelerde olmaktadır. Plazmalarda ayrıca enerji tüketimi konusunda dezavantaj vardır ancak kontrast oranı ve gerçekçi görüntü sunmasıyla avantaj sağlamakta. Bunlarla birlikte televizyonlarda artık sadece görüntü özellikleri değil başka özelliklerde geldi. Bunlar arasında modellerin multiplayer destekleri, uygulama açma durumları, internet ve wifi destekleri, 3D erişim desteği gibi birçok özellikler eklenmiştir. Bundan dolayı televizyon almaya gitmeden önce sizin istediğiniz kriterlere uygun modelleri bulmanız seçim kolaylığı açısından avantaj sağlayacaktır. İşte dikkat edilmesi gereken ana noktalar:

LCD Teknolojisi

Bu teknolojinin temelinde sıvı kristali moleküllerine bağlı olarak gerçekleşen bir çalışma prensibine bağlıdır. Liquid Crystal Display İngilizce kısaltmasıyla yani LCD teknolojisi olarak adlandırılmaktadır. Sıvı kristalleri ışığın geçişine izin verirler ya da engellerler. Ayrıca milyonları bulabilen renk oluşumunu sağlayabilirler. Ancak bu kristaller kendi ışıklarını oluşturamazlar. Bundan dolayı arkada bir ışık paneli olmak zorundadır. Elektrikle etkileşime geçen bu kristaller bize görüntü sağlarlar. LCD modellerin en önemli özelliklerinden biriside ince yapılarından dolayı oluşan şık görünümleridir. Ayrıca yakından bakıldığında ya da uzaktan bakıldığında fark etmeksizin ortaya konulan yüksek çözünürlüklü görüntü sayesinde iyi sonuçlar çıkarmaktadırlar. LCD modellerde daha çok plazma modellere oranla çok ışık bulunan ortamlarda daha az yansıma yaptığı söylenebilir. Enerji tüketimi bakımından bakacak olursak LCD modeller LED modellere göre yüksek enerji, plazma modellere göre ise daha az enerji tüketimine sahiptir. LCD modeller ne kadar iyi bir panele sahip olsalar bile yüksek hızdaki görüntülerde bulanıklık belirgin bir şekilde fark edilmektedir. Ayrıca eski bir teknoloji ile üretildikleri için daha ucuz fiyatlara bulunabilmektedirler.

LED Teknolojisi

samsung-ua-32d4003-multi-system-tv-1024x664

 

LED modelli televizyonlarda aslında birer LCD televizyon olmaktadırlar. Araların da oluşan tek fark LCD modellerde CCFL ışık kaynağının kullanılması LED modellerde ise LED ışık kaynağının kullanılmasıdır. LED modelli televizyonlarda arka kısımda florasan ışıklandırma yerine bir takım şeklinde LED lamba kullanılmaktadır. Bunun sonucunda ekranın her pikselinde bulunan görüntü kaynağı bu LED lambalar olmaktadırlar. LED modellerinin kendilerini en avantajlı sağladığı alanlardan birisi yansıyan görüntüde olan siyah kısımlarda LED lambaların tamamının kapatılmasıyla tam bir siyah görüntü elde edilebilmesidir. Bu da bize oldukça doygun bir görüntü elde etmemizi sağlamaktadır. LED televizyonlarında bir LCD televizyon olduklarından bahsetmiştik. Bununla beraber bu modellerde

oldukça ince ve şık bir görünüme sahiptiler. Ayrıca LED modeller LCD modellere oran kullandıkları ışık teknolojisi bakımından daha az bir enerji kullandıkları söylenebilir.

Plazma Teknolojisi

110012689-1-lg_42pn450b_hd_ready_plazma_tv

Plazma teknolojisinde kullanılan temel prensip iyonize gazı ile elektrik yüklü görüntü hücrelerinin oluşturduğu plazma paneli üzerinde hiçbir zaman detay kayıpları veya keskinlikler oluşmamakta. Kontrast oranları ve oluşturdukları 175 derecelik görüş açılarına kadar genişletilebilmektedir. Bu modellerin tercih edilebilir kılan en büyük özellikleri ekran netliği olmaktadır ve diğer modellerden daha net görüntü kalitesi oluşturmaktadır. Ancak bunun yanında enerji tüketimleri ve ekran yansıtma dezavantajlarının bulunması tercih edilmesini güçleştirmektedir. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan neoplazma teknolojisi ekran yansıma özelliğinin büyük bir kısmına çare oluşturmaktadır.

Modeller Arası Karşılaştırma

LED, LCD ve Plazma televizyonlar kendi içlerindeki en uç modeller haricinde size belirteceğimiz sonuçlara ulaşmak oldukça mantıklı ve ideal görünmektedir. Televizyon ışığı ve ekran parlaklığı yönünden en avantajlı model LED TV’ler olmaktadır. Bu konuda bir sıralama yapacak olacaksak en önde LED daha sonra LCD ve en son sırayı ise plazma modeller doldurmaktadır. Siyahlık konusunda en iyi modeller arasında LED’ler ve Plazmalar yarış içerisinde ikisi de oldukça iyi. Bu konuda LCD’ler diğer modellere göre geride kalmışlardır. Kontrast değerlerinde de yine LCD modeller en arkadan gelmekteler. Bu alanda en ön safı plazma modeller almaktadır. Oldukça yüksek kontrast değerleriyle dikkat çekmektedirler. Enerji harcama konusunda en avantajlı modeller LED’lerdir. Bunları LCD modeller takip etmektedirler. Plazma televizyonlar enerji harcama konusunda kendisini pek fazla geliştiremeyip şuan da en son sırada yer almaktadırlar. Edge LED diye tabir edilen kenarları LED döşeli olan LED TV’lerde görülen temel sorunlardan biriside ekranın yan kısımlarının orta kısımlara göre bazı durumlarda daha parlak kalmasıdır. Bu hiçbir plazma modelinde rastlanmayacak bir durumdur. Bu gibi sebeplerden dolayı ekran görüntü performansı yönünden plazma modellerine güvenilebilir. Son karşılaştırma yapacağımız durumlardan birisi ise fiyat incelemesidir. Öncelikle en ucuz modelleri LCD modeller barındırmaktadırlar. LCD modellerin ardında LED televizyonlar daha sonra ise plazma modeller gelmektedirler.

Görüntü Oluşma Hızı

Görüntü hızı olarak adlandırdığımız şey tam olarak şu anlama gelmektedir. Televizyonların saniyede bize sunduğu kare sayısı anlamına gelmektedir. Örneğin Full HD yani 1920x1080p kaliteye sahip bir televizyon ekranında saniyede 60 kare oluşturulma imkânı sunulmaktadır. Bunun gösterimi 60 Hz olmaktadır. 60 Hz hızı Full HD kaliteye sahip televizyonlarda normal bir düzeydir ve üzerine çıkılan her Hz oldukça keyifli ve gerçekçi görüntü imkânını bizlere sunmaktadır. Yani bunun anlamı tam olarak görüntü daha sık gelmekte ve daha çok sıkışmaktadır bu sayede daha çok canlı ve kaliteli görüntüler sunmamızı hedefler. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey (çoğu insan buna aldanmakta) modelin üzerinde yazan yenileme hızına bakılmamalıdır. Bakılacak olan şey panelin gerçek yenileme hızı olmalıdır. Birçok modelin giriş seviyesinde yanı ekonomi sınıfı diyeceğimiz sınıfta bulunan modellerinde gerçek yenileme hızı 50 Hz olmaktadır. Daha üst modellerde bu hız 100 ila 200 arasında olmaktadır. Buna ek olarak televizyon işlemcisinin gelişmişlik seviyesine göre bu özellik artmakta ve daha net ve kaliteli görüntülerde ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı televizyon almadan önce televizyonun gerçek Hz değerini bulmanız görüntü kalitesini yakalamanız açısından size oldukça avantajlar sağlayacaktır. Bunun nedeni ise yazılım olarak artırılan Hz değeri değil de gerçek Hz değeri sizin gerçek kaliteye ulaşmanız açısından önemli bir etken olacaktır. Televizyonlarda bulunan görüntü geliştiriciler bazı durumlarda aşırıya kaçmakta olabilmektedir. Bunun temel sebebi abartılan ve görüntü

kalitesini çok arttıran geliştiricilerde genellikle aksiyon sahneleri olmakla beraber hayalet görüntüler oluşmakta ve siz kaliteli görüntü izlerken gerçekçiliği yitirmektedir.

Akıllı Televizyonlar

samsung-smarttv

Teknolojik aletlerde kullanılan teknoloji seviyesi sayesinde artık tüm teknolojik aletler akıllanmıştır. Bu akıllanan aletlerden biriside televizyonlar olmuştur. Artık televizyonlar sadece kanalları izlemek için değil televizyonda arşiv oluşturup video ve müzik dosyalarını çok rahat şekilde açabilirsiniz. Bunun yanı sıra internete girebilir, çeşitli televizyon uygulamalarına erişebilir, sosyal medya araçlarına (Facebook ve Twitter gibi) ulaşabilir hatta görüntülü konuşma imkânına bile kavuşabilirsiniz. Bu bütün özellikleri size sunan televizyonlara Smart televizyonlar yani diğer bir adıyla akıllı televizyonlar denilmektedirler. Akıllı televizyonlar konusunda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Eğer alacağınız televizyonda video ve müzik dosyalarınızın çalıştırılmasını istemekteyseniz bu televizyonda ağ kablolarına ve girişlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ne kadar işlevsel olduklarına ve ne amaçla kullanıldıkları sizin için oldukça önemli olan özellikler olmalıdırlar. Televizyonunuzun internete girmesini ve sosyal medya araçlarına bağlanmasını istemekteyseniz öncelikle televizyonda kablosuz bağlantı ağları olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında televizyonda internet tarayıcısı özelliği olması da başka bir etken olmaktadır. Bunun yanında akıllı televizyonlara eklenen diğer bir özellik olan ve eğlenceye yönelik olan uygulamalar sizin için akıllı televizyonların internet aracılığıyla size sunduğu mağazalarda bulunmaktadır. Bu uygulamaların bazıları ücretli olarak bazıları ise bedava olarak size sunulmaktadır. Özellikle Youtube ve çeşitli oyunlar olmak üzere bu uygulamalara örnek gösterebiliriz.

Televizyon Ekran Boyutları

Alacağınız televizyonda bakmanız gereken bir özellikte televizyonun ekran boyutudur. Ekran büyüklüğü her zaman avantajlı olmayabilir. Ekran boyutunu televizyonu yerleştireceğiniz odaya uygun seçilmesi en mantıklı seçeneklerden birisi olacaktır. Ayrıca televizyon boyutu tercihi yaparken izleme mesafesini de göz önüne almamız gerekmektedir. Büyük bir odada küçük bir televizyon nasıl garip duracaksa küçük bir odada da büyük bir televizyon garip şekilde sırıtacaktır. Televizyon boyutunu seçerken televizyonun yeri ve oturulan konuma göre izleme mesafesi çok önemlidir. Televizyon izleme mesafemiz yaklaşık 3 metre civarında ise 40 ya da 42 inçlik modellere bakılmalıdır. 3 ile 4 metre arasında ise 47 inç ile 52 inç arasına bakılmalıdır. Mesafe arttıkça ekran boyutu artmalı mesafe azaldıkça ekran boyutu küçülmelidir.

3D Özellikli Televizyonlar

everything-3d-guide-379-0

3D teknolojisinin artmasıyla beraber artık evlerimizde ki televizyonlarımızda bile 3D teknolojisine rastlamakta ve keyifle kullanmaktayız. Yeni teknoloji akıllı televizyonlarda 3D özelliği bakımından oldukça iddialı modeller bulunmakta ve bu modeller televizyonla beraber oldukça kaliteli gözlüklerle beraber satışa sunulmaktadır. Alacağınız televizyonda 3D özelliği olmasını istemekte iseniz fiyat olarak da bir üst seviyelere çıkmanız gerekmektedir. 3D özellikli bir TV istemekteyseniz bütçenizin biraz sarsılmasına müsemma göstermek zorunda kalacaksınız. 3D özellikli televizyon almadan önce beraberinde sunulan gözlüklerin uyumlu modellerinin fiyatlarına bakmak sizin için bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü TV ile beraber sunulan gözlük sayısı genellikle 2 adet olmaktadır ve siz geniş bir aile iseniz ve bu keyfi tüm ailecek yaşamak istemekteyseniz bu sizin için bir sıkıntı oluşturacaktır. Ayrıca alacağınız TV özellikleri arasında 3D işlemci özelliklerine bakılmasında fayda vardır. Bu özellikler arasında 200 Hz özelliğinden aşağıya düşmemelidir ve bunun sayesinde performans kaybı yaşamayacaktır. Eğer 3D modelde bir TV alacaksanız büyük ekranlı TV’ler sizin için ön plana çıkmalıdır ve bu sayede görüntü kalitesini artırmaktadır. 3D özelliği arasında son olarak gözlüklerin aktiflik ve pasiflik özelliklerine dikkat etmeliyiz. Aktif gözlükler maliyet açısından dezavantajlı ancak derinlik ve kalite açısından iyi pasif gözlükler ucuz ancak görüntü kalitesi açısından daha alt sıralardadır.

Donanım Özelliği

Bir akıllı televizyonun arka kısmında birçok giriş ve çıkış özellikleri vardır. Bu özellikler sayesinde uyumlu aygıtı akıllı televizyonumuza bağlayarak istediğimiz özelliklere sahip olabiliriz. Mesela bir USB aygıtımızı akıllı televizyonumuzun arka kısmından bağlayarak kolayca yararlanabiliriz. Ya da televizyonun arkasında bulunan HDMI girişi sayesinde her hangi bir bilgisayarın ekranı şeklinde kullanım imkânı sunmaktadır. Ayrıca yeni üretilen akıllı televizyonlar 3,0 USB aygıt girişini de desteklemekte ve bu giriş sayesinde yazılımlar ve okunma işlemleri oldukça hızlı olmaktadır.