Telefonun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

tarafından
586
Telefonun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

 

Önceleri 1 hafta, hatta 10 güne kadar dayanan batarya ömürleri, 1 gün yetse kâfi konumuna geldi. Bu yazıda da batarya ömrünüzü nasıl uzatabileceğinize dair bilgiler vereceğiz. Fakat o reklamlarda bolca gördüğünüz sihirli değnekli batarya uzatma yazılarına benzemez. Çünkü pilinizin ne kadar uzun süre yeteceği tamamen size bağlı!

Akıllı telefonlar ilk 6 ay – 1 yıl içerisinde bataryadan ödün vermeye başlıyor. Ortalama süre bu 6 ay – 1 yıl olsa da daha kısa sürede bataryasının gün içinde bittiğini söyleyenler çoğalıyor. En güzel örneği kendimden vermek istiyorum. 2013 yılının başlarında Samsung Galaxy S3 almıştım. Galaxy S4 o zamanlar yeni çıkıyordu. İlk başlarda her ne kadar bataryamın dayanaklılığı 1 güne yayıldıysa da, bir süre sonra –yanlış hatırlamıyorum 7-8 ay sonra– 8-9 saatte biter hale geldi.

Bu 8-9 saatlik süreçte sürekli olarak telefon elimde bulunmuyordu. Fakat aslında gözden kaçırılan ve enerjiyi en çok tüketen 2 seçenekten biri olan mobil veri daima açıktı. Batarya en çok tüketenler ; Ekran ve mobil veri.

Eğer ekranınızın parlaklığı sonuna kadar açık ya da çok fazla aydınlıksa, bataryanız daha çabuk tükeniyor. Maalesef mobil veriyi daima açık tutarsanız da bataryanın kapasitesi hızlıca azalıyor.

Ben bu mobil veri durumu için bir program bulmuştum: Go Power Master (Go Battery Saver & Power Widget) Bu uygulama ile telefonun ekran kilidi kapandığında otomatik olarak mobil veri de kesiliyor. Ekran kilidi açıldığında ise otomatikman mobil veri etkinleştiriliyor.

Yukarıda bahsedilen 2 şey, batarya tüketimini en hızlı gerçekleştiren şeyler. Bu yüzden 2 konuya dikkat etmek önemli. Bataryanız çabuk tükeniyorsa maalesef mobil veriyi kullanacağınız zaman açmanız gerekebilir. Akıllı telefon aldım, fakat mobil veriyi daima kullanamıyorum diyebilirsiniz, fakat çözüm bu.

Eğer bataryası oldukça dayanıklı bir cihaz düşünüyorsanız Galaxy Note 4’ü önerebilirim. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ve 1 günü çok rahat geçirebiliyorum. Hem de mobil veri daima açık, ekran parlaklığı orta derecede. Eğer zaman zaman mobil veriyi kapatırsanız ve internetle gün içinde sık sık ilgilenmiyorsanız 1.5 hatta 2 günü görmeniz zor değil.

Sizin kullandığınız telefon ve bataryanızın performans durumu nasıl? Yorumlarınızı bekliyoruz. Telefon alacaklara tavsiye olsun…