Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

tarafından
657
Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Cep telefonlarının en büyük sorunlarından biri de hafızalarının dolmasıdır. Özellikle hafıza kartı özelliği bulunmayan ve bellek kapasitesi düşük olan cep telefonlarında hafıza yetersizliği ile sık sık karşılaşılmaktadır. Telefona yeni belge, fotoğraf, video gibi dosyalar yükleyebilmek, yeni dosyalar oluşturabilmek ve uygulamalar indirebilmek için telefonun yeterli hafızaya sahip olması gerekmektedir. Ayrıca yetersiz hafıza telefonun performansını düşürmekte ve hızını yavaşlatmaktadır.

Telefonun Hafızasını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Telefonun hafızasını temizlemek ve yeni dosyalar için alan açmanın ilk adımı telefondaki gereksiz dosyaları silmektir. Kullanılmayan uygulamaları kaldırmak da hafızayı temizlemenin bir diğer yoludur. Telefondaki video ve fotoğraflar hafızayı büyük ölçüde azalttığından bu tür dosyaları çeşitli internet sitelerine, uygulamalara yedekleyip telefondan silmek de telefon hafızasını arttırır.

Bir diğer yöntem de telefonla çekilen video ve fotoğrafların boyutunu küçültmektir. Bu işlem kamera ayarları bölümünden yapılmaktadır. Bir fotoğrafın boyutu ne kadar büyükse fotoğrafın telefonda kapladığı alan da o kadar büyük olacaktır. Fakat fotoğrafların boyutu küçültülürse telefon hafızasında kapladığı alan da küçülecektir.

​​​Ayrıca uygulamalar bölümünden uygulamalara tek tek girip “ön belleği temizle ” seçeneği ile uygulamaların biriktirdiği gereksiz dosyalar silinmektedir. Bu da telefon hafızasındaki boş alanı arttırmaktadır.

Telefon Hafızasını Temizleyen Uygulamalar Var Mıdır?

Telefon hafızasını temizlemeye yardımcı olan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar telefonda bulunan gereksiz dosyaları temizlemekte ve aynı zamanda kullanıcıya birtakım ipuçları sunmaktadır. Bu uygulamalar ayrıca telefonun hızını arttırmakta, sıcaklığını ölçüp kullanıcıya bildirmektedir

Telefondaki Uygulamalar Telefon Hafızasını Azaltır Mı?

Telefonda bulunan uygulamalar telefon hafızasında büyük yer kaplamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların telefonlarındaki gereksiz uygulamaları kaldırmaları gerekir. Boyutu çok büyük uygulamalar aynı zamanda telefonun performansını düşürmektedir. Fakat telefondaki bazı uygulamaların kaldırılması mümkün değildir. Çünkü bu uygulamalar telefonun çalışması için gereklidir.