Teknolojinin Yararları,Zararları ve Günümüzdeki Yeri

tarafından
434
Teknolojinin Yararları,Zararları ve Günümüzdeki Yeri

Teknolojinin geliştiği dönemde yaşıyoruz. Günümüzde olan her şey hemen hemen bunun üstüne oluyor. Telefon, bilgisayar gibi bir çok şey içinde barındırıyor. Bunun üstüne yeni markalar, yeni sistemler çıkmakta ; insanlara yeni meslekler sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, eski yıllarda bilgisayarla ilgili meslekler yok iken günümüzde bilgisayar yazılımcılığı ve mühendisliği oldukça yayın mesleklerdendir. Teknolojinin faydaları genel olarak olumlu görünse de, aslında çok büyük zararları da olabilir.
Şöyle düşünmek gerekirse, bir yazılımcının yazacağı program ile havada uçan uçaklar roketlerle vurulabilir. İnternet siteleri hacklenerek insanların kişisel bilgileri (ad, soyad, telefon, adres vb.) bilgileri yayılabilir hatta satılabilir!  İşin daha kötüsü bu günümüzde de ne yazık ki oluyor.  Bunun dışında da teknoloji yeni hastalıklara yol açmaktadır. İşini bilgisayar ortamda yapan kişiler, bunu aşırı kullanan kişiler bunun zararını görmekte.

Günümüz gençlerine baktığımızda, hemen hemen hepsinin elinde akıllı telefonlara rastlayabiliriz. Çağ teknoloji çağı olunca da bu kaçınılmaz oluyor. Gençlerin çoğu evde oturduğu için vücutta şekil bozuklukları, kilolu insan sayısı da artıyor. Hareket etmezse, sürekli yerse elbette şişmanlayacaktır. Gelecek yıllarda belki hiç adı duyulmayan yeni rahatsızlıklar ortaya çıkacak. Kim bilir?

Teknoloji hastalıklara yol açsa da bunları tedavi eden yine kendisidir. Madem o sebep oldu, çözümünü de bulabilmeli. Günümüzde bazı hastalıkların tam tedavisi olmasa da, ilerleyen zamanlarda muhakkak bulunacaktır.

Sonuç olarak, teknoloji yerinde, doğru amaç ve zamanlarda kullanıldığında çok faydalı, bunun aşırısı da –her şeyin fazlasının olumlu etki göstermediği gibi- zararlıdır.