Taşınabilir Belleğe Bulaşan Virüsler Nasıl Silinir?

tarafından
504
Taşınabilir Belleğe Bulaşan Virüsler Nasıl Silinir?

Bilgisayarların gelişmesiyle beraber bilgisayarlar için yapılan uygulamalarda gelişmeye başladı. Başta yeni nesil oyunlar olmak üzere yaşanan bu gelişmeler disk boyutlarının düzeylerini de değiştirmeye başladı. Eskiden bir oyun için bilgisayarda en fazla 5-10 GB gibi alanlar ayrılırken şimdilerde yeni nesil adı verilen oyunlar sayesinde artık bir oyunun 60-70 GB gibi alanlar kaplamaya başladığı gördük. Bu durum uygulamalar, videolar ve resimler içinde geçerli. Hal böyle olunca artan boyutları sadece bilgisayar hafızasıyla karşılamak pek fazla mümkün olmaz bir hal aldı. Bu bağlamda artık taşınabilir belleklere duyulan önemde arttı. Zira taşınabilir bellek teknolojilerinin de artık farklı bir boyuta geldiğini söylemek mümkün. Sadece bir akıllı telefon boyutunda olan taşınabilir belleklerle binlerce MB dosya taşıma işlemi de yapabiliyoruz. Genelde bu alanda yaşanan en büyük sorun ise taşınabilir belleklere bulaşan virüsler. Kimi zaman dosyalar içerisine bulaşan bu virüsler zaman zamanda taşınabilir belleğin gizli sistem dosyalarına da eklenebiliyor. Virüslerden nasıl kurtulabileceğimize gelirsek;

  • Bu noktada ilk başvurulan yöntem bilinen bir virüs programıyla beraber taşınabilir bellekleri Bellekleri ne kadar başarılı bir virüs programıyla taratırsanız taratın bu işlem sonrasında her ne kadar virüs ile karşılaşmasanız da aslında taşınabilir belleğinizin içerisinde hala tehlikeli virüsler yer alabilir.
Taşınabilir Bellek virüsleri

Taşınabilir Belleğe Bulaşan Virüsleri silme

  • Tüm bu virüsleri temizlemek içinse öncelikle taşınabilir bellek yolunu bilgisayarımdan buluyoruz. Ardından “görünüm seçeneklerine” girerek “gizli dosya ve klasörleri göster” seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Şimdi ise bize yardımcı bir program gerekiyor. freecommander.com/fc_setup_.zip bağlantısından mini bir program indiriyoruz. Bu program üzerinden ise taşınabilir bellek dosyalarını açmamız gerekiyor. Bellekte yer alan tüm dosyalar program üzerinden görüntülenebiliyor. Şimdi ise tek tek dosyaları gezerek “.exe” uzantılı yabancı isimli bir dosya araması yapıyorsunuz. Size yabancı gelen daha doğru ifade ile bilmediğiniz tüm exe dosyalarını silmeniz durumunda tüm virüsleri temizleyebiliyorsunuz. Ardından tekrar görünür halde olan gizli dosyaları görünmez konuma getirebilirsiniz. Bu işlem sonrasında taşınabilir bellek dosyalarınızın kurtarılmış olduğunu göreceksiniz.