Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

tarafından
654
Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüketici elektroniği kapsamında hızla büyüyen sektörlerden biride tablet pazarı dünya’da olduğu kadar ülkemizde de hızla büyümekte. Türkiye pazarı için yapılan tahminler doğrultusunda bazı kullanıcılar yıl içinde birden fazla tablet aldığını söylüyor. Tablet alan kullanıcıların yeterli bilgiye sahip olmaması da bu durumu açıklıyor.

1.Garanti ve satış sonrası destek 

Kullanıcılar uygun fiyatlı tablet alacağım derken düştükleri en büyük tuzak budur. Türkiye’de satılan fakat satış sonrası desteği olmayan birden fazla marka bulunuyor. Ne yazık ki tüketiciler bu durumu satış sonrası öğreniyorlar. Yani ilk önce sormanızda fayda var.

2.Çok ucuz olmamalı 

Özellikle çok ucuz bir tabletten çekinmeniz de fayda var. Mesela 100 TL gibi bir fiyatla satılan tabletten pek yarar beklememek gerekiyor. Bu teknik olarak imkansızdır. Gereğinden fazla ucuza satılan bir tablet kullanıcıyı yarı yolda bırakması olağandır ve böylece yani bir tablet almaya zorlayacaktır.

3.Çözünürlüğü yeterli olması gerekiyor

Akıllı telefon ve tablet pazarında artık en önemli özelliklerden bir diğeri ise çözünürlüktür. Artık büyük tabletler için full HD mini tabletler için ise de HD özelliği standart hale geldi. Tabletler telefonlara nazaran daha büyük olduğundan daha çok piksele sahiptir, böylece film izlerken HD olamayan bir tablet sizi rahatsız edecektir.

4.Tek çekirdekli işlemci almayın

Bundan bir kaç yıl önce tek çekirdek işlemciler rahat bir şekilde oyun kaldırıyordu. Ancak o dönem eskide kaldı, artık güncellenen uygulamalar ve diğer donanım bileşenleri yüzünden tek çekirdek işlemciler artık kullanıcıları yarı yolda bırakmaları olağandır. Uygulama ve oyunları akıcı bir şekilde çalıştırmak için en az çift çekirdek bir tablete sahip olmanız gerekiyor.

5.Arttırılabilir hafıza şart oldu

Kullanıcıları en çok yeni tablet almaya zorlayan etkenlerden bir diğeri ise arttırılamayan hafızalar olmaktadır. Kişiler genelde tablet alırken en düşük depolama alanı olanı tercih ederler. Ancak bir süre sonra düşük dahili hafızalar yetersiz gelmeye başlar.