Spectacles Gözlükler Nasıl Çalışır?

tarafından
609
Spectacles Gözlükler Nasıl Çalışır?

Giyilebilir teknoloji alanının son üyelerinden biri de akıllı gözlükler oldu. Sürekli olarak yeni seri giyilebilir teknoloji ürünleri olarak karşımıza çıkan ürünlere ise her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu alanda son üyelerden birisi de Spectacles akıllı gözlükleri oldu. Snapchat tarafından yayınlanan yeni akıllı gözlükler sayesinde bu alanda artık yeni bir teknoloji ile de karşılaşmaya da başladık. Söz konusu gözlüklerin çıkarılmasının nedeni de aslında Snapchat uygulamasının sosyal medya deneyimini daha da arttırmak istemesi. Son dönemde Instagram tarafından yayınlanan resimlerin hikayesi güncellemesi sonrasında etkinliği de biraz daha düşen sosyal medya uygulaması Snapchat kaybettiği etkinliği geri kazanmak için yeni giyilebilir akıllı gözlüklerini duyurdu. Snapchat tarafından yayınlanan gözlüklerin özellikleri ise şimdiden beğeni topladı. Zira Spectacles adı verilen ve daha sonra Snap olarak adının değiştirileceği de belirtilen gözlüklerin video çekimi için kullanılacağı da belirtiliyor. Gözlükler sayesinde kullanıcıların 10 saniyelik videoları kayıt altına alabilecekler. Bu sayede sadece gözlükleri kullanarak rahatlıkla video çekip Snapchat uygulamasına da yükleyebileceksiniz. Snapchat uygulamasını çok daha renkli bir hale getireceği düşünülen söz konusu gözlüklerin duyurulmasının hemen ardından ise gözlüklerin ne gibi özellikleri bulunacağı ve nasıl kullanacağı da merak konusu oldu. Peki, bakalım sosyal medya alanında bir ilke imza atacağı düşünülen Spectacles gözlükleri nasıl kullanılır?

Resimlerin Hikayesi Özelliği İçin Kullanılacak

Bu noktada Spectacles adı verilen gözlüklerin ilk olarak resimlerin hikayesi özelliği için kullanılacağını da belirtelim. Bu sayede kullanıcılar gözlükleri kullanarak çektikleri videoları anında paylaşabilecekler. Resimlerin hikayesi kısmında paylaşılacak olan videolar ise yine doğrudan akıllı telefonlara gönderilerek de düzenlenebilecek. Bu tamamen kullanıcıların kontrolünde olacak. Söz konusu sistemin işleyişi de oldukça basit.

Videolar 10 Saniyelik Olacak

Snapchat tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu gözlüklerin kullanımının da oldukça basit olduğunu belirtelim. Zira gözlüğün video çekme özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken gözlüğün yan tarafında bulunan tuşa basmanız yeterli olacaktır. Tuşa bastığınızda gözlük üzerinde yer alan kameralar doğrudan çalışmaya başlıyor ve baktığınız alan video ile kayıt altına alınmaya başlanıyor. Gözlüklerin ilk olarak sadece 10 saniyelik videolar çekmeye izin verdiğini de belirtelim. Bunun yanında eğer 10 saniye sonrasında video çekimine devam etmek istiyorsanız da yine aynı tuşa basmanız ve video çekimine devam ettirmeniz gerekiyor. İkinci bölümde de yine 10 saniye süre boyunca video çekebiliyorsunuz. Aynı işlemi bir kez daha uygulamanız da mümkün. Yani şuan için Spectacles gözlüklerinin sadece 30 saniye video kaydı yapabildiğini de belirtelim. Tabi bununla beraber söz konusu gözlükler ile çekilen videoların doğrudan akıllı telefonlara gönderilebileceğini de belirtelim.

Spectacles

Çekilen Videolar Gözlükten Telefona Nasıl Gönderilir?

Çekilen videoların Snapchat üzerinde paylaşılması için ise mutlaka akıllı telefonunuz ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Telefonla bağlantı kurmak için ise kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan biri Android telefonlar için kullanılan Wİ-Fİ bağlantısı. Telefonunuz ve gözlüğünüzle bağlantı kurmak için her iki cihazdan da Wİ-Fİ bağlantınızı açmanız yeterli oluyor. Bu sayede çekilen görüntüleri telefona gönderip telefonunuzdan da Snapchat üzerinde paylaşmanız mümkün hale geliyor. Bunun dışında gözlüklerin iOS işletim sistemleri için de Wİ-Fİ bağlantısına ek olarak bluetooth bağlantısını da desteklediğini belirtelim. Android için şuan bu bağlantı türü desteklenmiyor.