Son Yılların En Güçlü ve Aktif Hacker Grupları

tarafından
975
Son Yılların En Güçlü ve Aktif Hacker Grupları

Hackerler, bilgisayar tarihinin daha en başlarından itibaren sistemlerin açıklarını kullanarak onları bozmaya ya da yönlendirmeye çalışmışlardır. İlk zamanlarda tek başına hareket eden Hackerler, sonraları birleşerek günümüzdeki Hacker gruplarını oluşturmuştur. Bu gruplar, büyük bir güç haline gelerek, şirketlerin ve daha sonraları devletlerin de korkulu rüyası haline gelmişlerdir.

Ülkemizin En Güçlü Hacker Grubu

Ülkemizde en güçlü ya da en bilinen Hacker Grubu Ayyıldız Tim olup, grup 2002 yılında kurulmuştur. Yeni Zelanda’da kurulmuş olan grup, 2011 yılında Amerikan Savunma Bakanlığına yapılan saldırıyla adlarını duyurmuşlardır. Genel olarak yurtiçi veya yurtdışından ülkemize gelen tehdit ya da diğer zararlı eylemleri hedef almaktadırlar. Kendi web sitesinde yazılan bilgilere göre kendilerini Atatürkçü, milliyetçi ve herhangi bir siyasi oluşumdan uzak saymışlardır. Ayyıldız Tim; Çin, Suriye, İsrail gibi ülkelerin web sitelerine siber saldırı düzenlemesiyle de biliniyor. Yurtdışında etkinlik gösteren bir başka Hacker Grubu olan Anonymous’a karşı karşılıklı savaş ilan etmişlerdir.

Uluslararası Bir Hacker Hareketi

Anonymous, daha önceden de bazı saldırıları olmuşsa da, esas olarak 2008 yılında gerçekleştirdiği ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran DDos saldırıları ile tanınmışlardır. Grup, saldırılarını genel olarak siyasi amaçlar için gerçekleştirir. Grubun başarıları arasında çocuk istismarı yapan birinin adalete teslim edilmesi ve bir tecavüzcünün yakalaması da bulunmaktadır. Simgesi Vendetta maskesidir.

Oyuncuların Korkulu Rüyası

Günümüzde e-spor hızlı bir gelişim gösteriyor. Lizard Squad Hacker Grubu, bunu fark ederek daha kolay ilgi çekmek için dikkatlerini oyun sistemlerinde toplamıştır. 2014 yılında kurulmuş olup, tarihi çok eski değildir. Ancak kısa zamanda League of Legends, Call of Duty ve Destiny sistemlerine saldırarak, sistemleri bir süreliğine çökertme başarısı göstermişlerdir. Saldırılarını genelde DDos şeklinde yapmışlardır. Play Station Network ve Xbox Live gibi popüler oyun platformlarını da birçok kez DDos ile çökertmişlerdir.