Siri İle Kolay Yardım Çağırma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
630
Siri İle Kolay Yardım Çağırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple telefon serisi iPhone, kullanıcılara sunduğu birçok ayrıcalık sayesinde günümüzde en çok tercih edilen telefonlardan biri olmayı başardı. Donanım, kamera, ekran çözünürlükleri gibi birçok özelliğin dışında aslında iPhone serisinin tercih edilmesinin ana nedeni telefonla beraber kullanıcılara asistanlık da yapılması. Özellikle Siri adı verilen sesli komutla çalışan asistan sayesinde iPhone telefonların kullanıcılara büyük kolaylıklar sağladığını da biliyoruz. Bu noktada Siri’ye telefon üzerinden de istediğiniz hemen her komutu vermeniz mümkün. Hızlı arama yaptırmanız, dosya aramanız, internette arama yapmanız ve mesaj gönderme gibi birçok işlemi yapabilmeniz mümkün oluyor. Bunun dışında iPhone serisinin Siri asistanı özellikle günlük yaşamı kolaylaştırma konusunda da birçok ayrıcalık sunuyor. Hatta zaman zaman Siri’nin hayat kurtardığını bile görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde de Avustralya’da yaşanan bir olay da aslında bu duruma kanıt olarak gösterilebilir. Zira Avustralya’da bir kadın Siri sayesinde bebeğini yeniden hayata döndürdü. Bebeğinin rahatsızlandığını gören anne “Hey Siri” komutu sayesinde yardım çağırarak bebeğinin kurtulmasını sağlamış. Peki, ülkemiz içinde bu durum geçerli mi? Siri sayesinde acil durumlarda yardım çağırabiliyor muyuz? Bu işlemi nasıl yapıyoruz?

  • Hemen belirtelim iPhone 6S ile beraber Siri sayesinde anında yardım çağırabiliyorsunuz. Özellikle ülkemiz içinde Türkçe dil desteğinin bulunması bu noktada Siri’nin epey bir ayrıcalık sunmasına olanak sağlıyor. Her hangi bir acil durumda ise yapmanız gereken işlem oldukça basit.
Siri Yardım Çağırma

Siri İle Kolay Yardım Çağırma

  • İster telefonunuz kilit ekranında olsun isterse de ara yüz ekranında olsun telefonunuzun sadece açık konumda olması yeterli. Yardım çağırmak içinse tek yapmanız gereken “Hey Siri” diyerek Siri’yi devreye sokmak. Ardından da Ambulans çağır, acil durum kişisi tanımladıysanız acil durum kişisine haber ver gibi bir komutu Siri’ye belirtmeniz gerekiyor. Ardından anında Siri, belirttiğiniz yardım komutunu hemen devreye sokuyor. Ve anında telefon acil aramalara yönlendiriliyor. Tabi tüm bu işlemler için öncelikle telefonun ayar menüsünden Siri ayarlarına girerek “Hey Siri” ayarlarını açmanız gerekiyor. Bunun için yukarıdaki resimde yer alan yolu izlemeniz yeterli.