Sigarayı Bıraktıracak Uygulamalar

tarafından
494
Sigarayı Bıraktıracak Uygulamalar

Sigara uzun zamandır insanların kullandığı ve toplumda yer eden kötü alışkanlıkların başında yer almaktadır. İçilme oranı günden güne artmakla beraber kullanan kişilerin yaş ortalaması da aynı şekilde azalmaktadır. Bu gidişata bir dur demenin vakti çoktan geldi de geçiyor bile. Klişe olan laflardan birisi vardır ki toplumun bilinçlendirilmesi. Bunu aşmak gerekmektedir. Artık kişilerin her türlü bilgiye erişmesi kolaylaştığı için bilinen gerçekleri tekrarlamak yalnızca zaman kaybıdır. Bu sebeple kişiye özel anlatımlarda bulunmak ve aslında neden sigara içtiğini ona sormak gerekmektedir. Yalnızca sigarayı bırak demek hiçbir şekilde etkili olmamaktadır.

Adım Adım Sigara Bırakma

Kişilerden bir anda sigarayı bırakmasını beklemek yanlıştır. Amacına uygun hareket etmek için mutlaka adım adım bırakma yolu seçilmelidir. Örneğin sigarayı bırakmak isteyen bir kişiye elektronik sigara önerilebilir.  İçeriği sigarayı bırakmaya yardımcı maddeler ile donatılan elektronik sigara elbette zararsız değildir ancak normal sigarayı bırakmak için oldukça önemli bir adımdır.

Devlet Teşviki

Devletin sigara bıraktırma uygulamalarının başında kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması gelmektedir. Bu oldukça çeldirici olsa da verilen cezalar oldukça etkilidir. Devlet tarafından uygulanan başka bir yaptırım ise okul, hastane gibi kamu alanlarının içinde ve çevresinde sigara satışının yasak olmasıdır. Bu gibi sigarayı bıraktırma yöntemleri doğru bir şekilde uygulandığı zaman oldukça etkilidir. Ancak daha fazlasının yapılması gerektiği aşikardır.