Siber Saldırılar

tarafından
586
Siber Saldırılar

Siber saldırı nedir ? Siber saldırı, sanal saldırı anlamına gelmektedir. Her gün girdiğimiz sosyal medya, cep telefonları, oyunlar vb ile bir kişiyi ve ya topluluğu küçük düşürmek ve karalamak adına yapılan yayın ve duyurular siber saldırıdır. Günümüz teknolojisinde görülen artış bu saldırıları ortaya çıkarmış ve yaşadığımız bu günlerde daha da çok artmıştır.

Sibel saldırı bir bakıma yaşadığımız bu hayattaki kötülüklerin, saldırıların sanal ortama taşınmış şeklidir. Siber saldırı uygulanan kişi; tehdit, şantaj vb bir yana tacizlede karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan bu siber saldırılar iki şekilde gerçekleşir. Birinci olarak seçtikleri kişilerin şifrelerini ele geçirirler, o kişilerin sanal ortamdaki sitelerine saldırılar düzenlerler, virüslü mesajlar ve spam mesajları atarak elektronik saldırı uygularlar. İkinci olarak yapılan saldırı çok daha tehlikelidir. Bu saldırıda amaç, seçilen kişi ve ya topluluğu küçük düşürmek, aşağılamak ve zor durumda bırakmak olup, psikolojik bir saldırı uygulamaktır.

Siber saldırılara yakalanan kişiler ise daha çok sanal ortamda zaman harcayan çocuklar ve gençlerdir. Bunun nedeniyse yetişkinler kadar tedbirli davranamamalarıdır. Ayrıca siber saldırıya maruz kalan çocuk ve genç insanlar, ailelerine zarar verileceği yönünde aldıkları tehdit mesajları yüzünden bu durumu ailelerine açıklayamıyorlar. Bu durumu anlatamadıkları gibi ciddi bir psikolojik sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Kimi insanlar bu sorun yüzünden intihar bile edebiliyor. Çocuklar ve gençlerdeki merak ve öğrenme duygusu onlara saldırıda bulunmak isteyen insanlar için büyük bir fırsattır.

Siber saldırıya maruz kalmış bir yakınımız veya çocuğumuz olmuş, fakat dile getiremiyor olabilir. Peki biz bunu nasıl anlarız ? Örneğin; internet kullanımda ani bir düşüş yaşıyorsa, internetteyken sizin görmenizi istemeyeceği şekilde davranışlar sergiliyorsa, gereksiz bir korku ve panik içindeyse, gereksiz yere sinirleniyorsa, sizden kaçıyor ve sorularınıza tatmin edici cevaplar veremiyorsa daha dikkatli olun. Eğer bu tür davranışlar sergiliyor ve sizde şüphe duyuyorsanız onunla konuşmaya çalışın ve yanında olduğunuzu ona hissettirin.

Dünya da siber saldırı olayını meslek haline getirmiş kişiler hatta örgütler yer almaktadır. Bu insanların yapmış olduğu siber saldırılar genelde bir kişiye değil bir topluluk veya ülkeye yönelik yapılmaktadır. Daha dikkatli olup bu konu hakkında bilinçlenmemiz gerekmektedir.