SanDisk 3.8 TB SSD İle Geliyor

tarafından
986
SanDisk 3.8 TB SSD İle Geliyor

Hâlihazırda üretilen SSD’ler 1 Terabyte’a kadar üretiliyor, üst kapasitelerde M2 SSD olarak piyasaya sürülüyorlar. Depolama alanında önemli pazar payına sahip SanDisk 3.8 TB SSD İle geliyor, SanDisk’in bomba gibi duyurduğu 3.8 Terabyte SSD’ler bilinen bütün SSD’leri unutturacak.

SanDisk Yeni Modellerini SkyHawk ve SkyHawk Ultra Olarak Belirledi

Yeni modeller SkyHawk ve SkyHawk Ultra isimleri ile satışa sunulacak, daha çok kurumsal amaçlı işler için üretilen bu SSD modelleri standart 2,5 inç boyutunda ve 1,2 santimetre kalınlığında olacak.

Büyük Depolama Miktarlarına Ultra Yüksek Hızlar

SkyHawk modeli SSD’ler 1920 GB ve 3840 GB depolama boyutlarıyla piyasada olacak. Yeni modeller saniyede 1500 Megabyte okuma ve saniyede 1700 Megabyte yazma hızı sunuyor. Ayrıca 250.000 IOPS (Saniyedeki giriş çıkış miktarı) rastgele okuma ile 47.000 IOPS rastgele yazma hızına ulaşabiliyorlar.

Genellikle SSD’lerin en büyük sorunu kullanım ömürleridir, her yazma ve okuma esnasında ömürleri kısalır ancak ne var ki SkyHawk serisinin ömrü diğer SSD’lere göre önemli ölçüde yüksek, firma 5 yıl Garanti verdiği sürücülerine 2.000.000 saat kullanım ömrü belirliyor, bu ciddi manada yüksek bir rakam.

SanDisk SkyHawk Ultra Model

Serinin üst modeli olan Sandisk SkyHawk Ultra modelinde, 1600 Gigabyte ve 3200 Gigabyte kapasitede olacak şekilde iki ayrı disk mevcut. Saniyede 1700 MB okuma ve 1200 MB yazma hızlarına sahip olacak şekilde üretilen sürücüler 250.000 IOPS rastgele okuma ve 83.000 IOPS rastgele yazma değerleri sunuyor.

SanDisk SkyHawk Ultra serilerinin ömürleri normal serilerden önemli ölçüde daha fazla oluyor, bu onları hızın yanında diğer SkyHawk disklerinden ayıran en önemli özellik. Piyasaya sürülecek olan SSD’lerin ise fiyatları henüz açıklanmadı.

Bu Kapasiteye Nasıl Ulaşıldı?

2,5 inç boyutunda 3,8 Terabyte gibi yüksek bir kapasiteye ulaşılabilmesinde mimarinin etkisi önemli rol oynuyor. Tüm bellekler her bir bite’i depolayan birim hücrelerden oluşur, bu hücreler ne kadar küçük olursa diskin boyutuna kıyasla sahip olduğu depolama da o oranda yüksek olur. Sandisk SkyHawk SSD modelleri, üretim teknolojisi 15 nanometre boyutunda olan MLC NAND (VeDeğil) kapıları kullanılarak yapıldığından mevcut en yüksek depolama yoğunluğuna ulaşabilme özelliğini taşıyorlar. Bağlantı yapısı olarak Sata-Express, U.2 bağlantıları üzerinden PCI-Express 3.0 x4 arayüzü aracılığı ile bağlantı desteği sunan Sandisk, bu SSD modellerinin bant genişliği için uygun bir bağlantı seçimi yapmış.