Retrica Nedir? Ne İşe Yarar?

tarafından
1555
Retrica Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya kullanımı artık sadece yazı paylaşımı ya da anlık mesajlaşma uygulamalarıyla sınırlı değil. Bunun dışında yeni geliştirilen uygulamalar sayesinde ve tabi daha birçok etki sayesinde (internetin gelişmesi, akıllı telefon teknolojilerinin gelişmesi, erişim kolaylığı) artık fotoğraf ve video paylaşımı gibi birçok işlemde yerine getirilebiliyor. Hatta artık sosyal medya uygulamalarıyla canlı yayın yapma imkanının bile mümkün olduğunu da belirtelim. Özellikle Instagram ve Periscope gibi sosyal medya uygulamalarının bu alanda en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları olduğu ve tüm bu uygulamalarla beraber kullanıcıların resim ve video paylaşımı noktasında büyük oranda kolaylıklar saplandığını da biliyoruz. Oluşan tüm bu yapıyla beraber artık sosyal medya uygulamalarından paylaşılan fotoğrafların ve videolarında çok daha etkili olarak gözükmesi için yeni adımlar atılmaya başlanmıştı. Bu noktada bir bir yeni filtrelerle karşılaşır olduk. Resimlere renk veren resimleri yeniden düzenleyen ve resimlerin üzerinde oynamalara izin verilen çeşitli filtreler arasında en çok kullanılanlarından birisi de Retrica. Instagram ile beraber ortaya çıkan Retrica uygulamasının tek amacı da aslında fotoğraf düzenleme. Peki, bakalım uygulamanın detayları neler ve nerelerde kullanılıyor? Daha detaylı inceleyelim.

Retrica Nedir?

Yazıda da belirtiğimiz gibi aslında Retrica tam anlamıyla bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Sadece Retrica’nın diğer fotoğraf filtrelerinden farkı bu uygulamanın çok daha profesyonel olması ve kendi içerisinde kullanılması. Uygulama sayesinde galeri fotoğraflarını düzenleyebildiğiniz gibi bunun dışında da fotoğrafları doğrudan sosyal medya uygulamalarına da gönderebiliyorsunuz.

Retrica-nedir

Retrica Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın kullanımı da oldukça basit. Zira ilk olarak uygulamayı resmi uygulama mağazasından indirmeniz gerekiyor. Resmi uygulama mağazasından indirdiğiniz uygulamayı daha sonra başlatmanız gerekiyor. Ardından ise karşınıza bir kamera bölümü geliyor. Karşınıza gelen bu kamera bölümü ile ister yeni fotoğraf çekebiliyor ya da galeriden fotoğraflarınızı düzenlemek için çekebiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı daha sonra ise kullanılan filtreler ile düzenleyebiliyorsunuz. Filtreleri kullanarak oluşturduğunuz fotoğrafları ise doğrudan sosyal medya uygulamalarından da paylaşabiliyorsunuz. Retrica’nın tüm bu özellikleri sayesinde en çok kullanılan filtre uygulamasından biri olduğunu da söylemek mümkün. Söz konusu uygulamanın ücretsiz olarak yayınlandığı ve birçok filtrenin de ücretsiz sunulduğunu belirtelim. Fakat Retrica’nın Pro sürümü de mevcut. Bu sürümde ise çok daha fazla filtre ve düzenleme bulunuyor. Fakat bunun için bir ücret ödemeniz gerektiğini de belirtelim.