Renk Körleri Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

tarafından
561
Renk Körleri Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Akıllı telefonlar hayatımızı epey bir kolaylaştırmaya başladı. Zira akıllı telefonlar sayesinde artık oturduğumuz yerden interneti kullanarak iş gücü gerektiren birçok işlemi dakikalar içerisinde yapabiliyoruz. Ayrıca akıllı telefonlar sayesinde artık günlük aktivitelerinizi planlayabiliyor ve cihazları asistanınız olarak kullanabiliyorsunuz. Akıllı telefonların tüm bu özellikleri bir yana dursun artık bu cihazlarda kullanılan teknolojiler sayesinde belli rahatsızlıkları olan kullanıcılarda kolaylıkla telefon kullanımı yapabiliyor. Mesela işitme engeliyseniz o zaman akıllı telefon size alt yazı desteği sunuyor. Veya görme engelliyseniz o zaman Tallback özelliğini kullanarak kullanıcıların dokunduğu simgelerin seslendirilmesi sağlanabiliyor. Sadece bunlar değil bunun dışında kullanıcıların renk körü olması durumunda bile bazı akıllı telefonlarda buna özel ayarları kullanarak sorunsuz bir şekilde telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Birçok telefon görme engelliler ve işitme engelliler için belirtiğimiz sistemleri kullanıyor. Fakat renk körlüğü sistemi hemen her telefonda yer almıyor. Bu noktada renk körleri için ters renk teknolojisini sunan telefonlar arasında hangi markalar var daha detaylı bakalım.

Üst Seviye Akıllı Telefonlar

Renk körleri için ters renk teknolojisi sunan akıllı telefonlar arasında teknik özellikleri ile üst seviye sınıfta yer alan akıllı telefonlar arasında tercih edilebilecekler şöyle;

1.Samsung Galaxy S7

Samsung’un piyasadaki son amiral gemisi olan S7 renk körleri için gerekli olan tüm teknolojiyi içerisinde barındırıyor. 2K çözünürlük desteği, Android 6.0 işletim sistemi, 4 GB Ram seçenekleriyle Samsung Galaxy S7’nin 2799 TL civarında bir fiyata sahip olduğunu da belirtelim.

Samsung-Galaxy-S7

2.LG G5

LG’nin yeni seri akıllı telefonu olan G5 de renk körleri için gerekli donanıma sahip. Telefonda yer alan 4 GB Ram, 16 mega piksel kamera, 2K çözünürlük desteği ile beraber 2700 TL bandında olan telefonda yine üst sınıfta yer alıyor.

LG-G5

3.iPhone 6S

Apple tarafından üretilen piyasadaki son iPhone serisi olan iPhone 6S üzerinde de renk körleri için ters renk teknolojisi bulunuyor. 5.5 inç ekran, Full HD çözünürlük desteği, 12 mega piksel kamera, 2 GB Ram ile telefonun fiyatı 2500 TL’den başlıyor.

iPhone-6S

Orta Sınıf Akıllı Telefonlar

1.Samsung Galaxy A9

13 mega piksel kamera, 3 GB Ram, Ful HD ekran, 32 GB depolama alanı ile telefonun fiyatı 1839 TL

Samsung-Galaxy-A9

2.Reeder P10S

5.5 inç ekran, 16 mega piksel kamera, 4 GB Ram, 64 GB depolama alanı ile telefonun fiyatı 1500 TL

Reeder-P10S

3.Elephone P9000

5.5 inç ekran, 13 mega piksel kamera, 4 GB Ram, 32 GB depolama alanı ile telefonun fiyatı 1600 TL

Elephone-P9000