Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

tarafından
340
Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

Kullanıcıları bakmaktan bezdiren ancak kendileri gelmekten bıkmayan reklam mesajları nasıl engellenir görelim.
Gerçekten de birçok telefon kullanıcısını mesaj kutusunu boşaltırken bunaltan reklam mesajları telefon operatörünüzden geldiği gibi, geçmişte bir kez uğradığınız bir mağazadan, tekno-marketten veya herhangi bir işletmeden geliyor olabilir.

mesaj

Operatörünüzden gelse bile o reklam mesajlarını engellemeniz mümkün.
Eğer bir Vodafone kullanıcısıysanız, operatörünüzden size gelen reklam mesajlarını engellemeniz için 444 0 542 nolu Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak, toplu halde gönderilen reklam mesajlarının iptal isteğini iletebilirsiniz. Yeni çıkan kanuna göre operatörünüz reklam servisinizi engellemek zorundadır; çünkü talebinize rağmen yapmaz ise cezai işleme tabi tutuluyor.
Eğer bir Avea ya da yeni adıyla Türk Telekom kullanıcısı iseniz, gelen reklam mesajları nasıl engellenir sorusuna birden çok cevap bulabilirsiniz. Bu cevaplardan ilki 7672 nolu servis engelleyicisine “İptal kampanya” şeklinde bir mesaj atmanızdır. Bu sizi Türk Telekom’un kampanya mesajlarından koruyacaktır. Reklam mesajlarını engellemek için ise aynı numaraya “İptal reklam” yazıp göndermeniz yeterli olacaktır.
Eğer bir Turkcell kullanıcısı iseniz yapacağınız şey reklam mesajı geldiğinden itibaren üç gün içinde 2780 nolu servise gelen reklam mesajını gönderirseniz, servis size mesaj gelmesini engellemektedir.
Genel reklam mesajların engellemek için ise akıllı telefonlar için farklı yöntemler var. İlki akıllı telefonunuzdan ayarlardan sms gelen numarayı engellemeniz mümkün. İkincisi ise iOS veya Android fark etmez, her ikisi de mağazalarından reklam mesajı engelleyici uygulama indirmenize olanak sağlıyor. Uygulamayı indirip açtığınızda artık reklam mesajı gibi bir derdiniz kalmıyor.