Proxy (Vekil Sunucu) Nedir?

tarafından
757
Proxy (Vekil Sunucu) Nedir?

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere proxy yani Türkçe adıyla Vekil Sunucu nedir ve ne için kullanılır gibi sorulara cevaplar sunacağız. Vekil sunucular kapatılan herhangi bir web sitesine veya sizin ip adresinizden girildiğini engellemek adına kullanılan vekil sunucu hizmetleridir. Yani bir ağ sunucu sağlayan web sitesine doğrudan bağlanmak yerine başka bir ağ üzerinden o web sitesine bağlanmanızı sağlamaktadır. Girmek istediğiniz herhangi bir web sitesine girdiğinizde o servisin yönetimini sağlayan kişiler sizin bilgilerinizi değil, bağlanmış olduğunuz vekil sunucu bilgilerini görmektedirler. Bir istemci öncelikle vekil sunucunun ağlarına bağlanır, daha sonra hedef ağa bağlanmak için belli başlı bazı servisleri ister. Onay geldikten sonra bağlanılmak istenilen hedef ağ sistemine bağlanarak kullanıcının kimliğini gizleyecek şekilde erişim sağlamasını destekler.

vekil sunucu nedir ne işe yarar

Vekil Sunucuları En Çok Kimler Kullanır?

Vekil sunucular, bağlanılmak istenilen sunucu ile kullanıcı arasında bir köprü görevi görmektedir. Kullanıcının tüm bilgisayar ve tarayıcı bilgilerini gizleyerek karşıdaki hedef siteye bağlanmasını sağlayan ana makine unsurunu taşımaktadır. Proxy kullanımı günümüzde genellikle hacker‘lar tarafından sıkça kullanılan vekil sunucu hizmetleridir. Hacker’lar bilgisayar ve bağlantı bilgilerini bu servisler aracılığı ile gizleyerek hedef gösterilen siteye bağlantı sağlayarak çeşitli yasa dışı eylemlerde bulunmaktadırlar. Vekil ağ sunucuları her ne kadar internetin kalbi olarak temiz bir şekilde kullanıcılarının işlerinin görmesinde yardım etse de, bu tür yasa dışı işlemlerin felaketinden kurtulmuş değiller.

Hacker’ların yanı sıra bazı ülkelerde yasaklanan web sitelerine erişim sağlamak amacı ile kullanılan vekil sunucu ağları, kullanıcı kitlesini yasaklı web sitesine kolaylıkça erişmesini sağlamaktadır. Proxy yani vekil sunucu ağları sayesinde ülke tarafından yasaklanan birçok web sitesine kolay ve rahat bir şekilde erişim sağlayarak kullanıcı bilgilerini de güvenle saklamaktadır.