Profesyonelce Virüs Tespiti Yapın!

tarafından
503
Profesyonelce Virüs Tespiti Yapın!

Profesyonelce Virüs Tespiti Yapın!

Günümüz çerçevesinde anti zararlı yazılım programları olabildiğince kaliteli olarak görevlerini yerine getirebilmekteler. Çok kullanıcı bilgisayarına kurmuş olduğu anti zararlı yazılım programı beraberinde güvenlik derecesini olabildiğince iyi olarak sağlayabilmektedir. Anti zararlı yazılım programları bilgisayarlarınıza daha zararlı yazılımlar sızmadan önce onları algılarlar ve doğrudan silerler. Algılama prosedürlerini ise gerek davranış izleyicisi işlevleri beraberinde gerekse internet izleme işlevleri beraberinde algılayabilmekteler. Fakat çoğu takdirde anti zararlı yazılımlar de bazı zararlı yazılımlara karşı etkisiz kalabilmekteler. Bu bazı zararlı yazılımların yapılarına değinecek olursak profesyonel olarak zararlı kodlar parolalar eklenir. Şifreli kodları da anti zararlı yazılım programları basit olarak çözemezler ve zararlı olan bir zararlı yazılımı zarar oluşturmayacak şekilde tanımlayabilirler.

Şifreli Zararlı Yazılımlar

İşte böyle bir durumda da olabildiğince zor prosedürlerden geçebilirsiniz. Şifreli bir zararlı yazılım fonda çalışarak bilgisayarınıza oldukça geri dönüşü olmayacak darbeler verebilirler. Örnek vermek gerek görülürse bir reklam zararlı yazılımı sürekli  size reklamlar sunabilir ve hatta tarayıcınız dahi açık değilken fonda reklam sesleri duyabilirsiniz. Bunlara ek şekilde gene fonda çalışarak size ait olan bilgileri kötü amaçlı kişilere çabucak transfer edebilirler ve bu durumda da olabildiğince zora girebilirsiniz. Bu benzeri zararlı yazılımları belirleme edebilmeniz için anti zararlı yazılımlara değil daha değişik programlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Lakin bir dosyadan şüpheleniyorsanız öncelikle bu dosyayı zararlı yazılım total gibi anti zararlı yazılım sitelerinde taratabilirsiniz. Bu sitelerde tek bir anti zararlı yazılım uygulamayı değil 30 – 454. bulunmaktadır anti zararlı yazılım programı taramaya almaktadır ve daha güvenilir sonuçlar elde dersiniz.

Sistem Bazlı Analiz

Yine bunun yanı sıra kendi sisteminizde da bazı analiz prosedürlerini yerine getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse  SysAnalyzer uygulamayı beraberinde bir dosyayı detaylı olarak incelemeye alabilirsiniz. Bunun için internetten bu uygulamayı indirin ve bilgisayarınıza indirdikten sonrasında kurun. Kurduktan sonrasında uygulamayı çalıştırın ve şüphelendiğiniz dosyayı açın. Bir süre bu dosyayı tarayacaktır ve size rapor verecektir. Size sunulan rapor da şüphelendiğiniz dosyanın sisteminizde ne benzeri prosedürlerde bulunmuş olduğunu rahatça görebilmektesiniz. Örnek vermek gerekirse  şayet başlangıca yerleşiyorsa bilgisayar açılışında başlayacaktır ve bunu genelde zararlı yazılımlar yapabilmektedir. Bunu size söyler buna ek olarak fonda bir yazılımının içerisine kendisini entegre edecekse gene bunu da size rapor da bildirir. Lakin rapor sonuçları temiz ise şüphelenecek herhangi bir şey bulunmamaktadır dosyayı güvenle açabilirsiniz.