OTG Kablo Nedir? Nasıl Kullanılır?

tarafından
1443
OTG Kablo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Akıllı cihaz teknolojileri artık teknoloji pazarını tabiri caizse ele geçirdi. İlk aşamada akıllı telefonlar, ardından gelen akıllı televizyonlar, daha sonra bilgisayarlara alternatif olan tabletler ve şimdilerde de giyilebilir teknoloji alanında akıllı saatler ve gözlükler. Tüm bunlarla beraber akıllı cihaz sektörünün artık dünya teknoloji pazarında geniş yer bulmaya başladığını söyleyebiliriz. Akıllı teknolojilerin bu şekilde piyasaya girişleri bir süre aksesuar cihazlarıyla da tanışmamıza neden oldu. Bu alanda da dokunmatik ekranlarda etkileşim sağlayan dokunmatik kalemler, cihazlara eklenebilen birçok taşınabilir kamera aygıtları ve buna benzer birçok özel aksesuarda piyasaya girmeye başladı. Akıllı cihazların üreticilerine ve markalarına göre değişen tüm bu ürünlerin yanında bir de artık akıllı cihazlarla beraber standart olan yeni cihazlarda görmeye başladık. Bu cihazlardan birisi de OTG bağlantı kablosu. Aslında OTG bağlantı kablosu dönüştürücü kablo sınıfına giriyor. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılan OTG kabloları son dönemde en çok kullanılan bağlantı kabloları arasında gösteriliyor. Peki, Nedir OTG kablo? Nasıl Kullanılır? Daha detaylı bakalım.

 OTG Bağlantı Kablosu Ne İşe Yarar?

OTG bağlantı kablosu dediğimiz gibi aslında bir dönüştürücü kablo. Kullanıcıların akıllı telefon akıllı tabletlerinde kullanılan mini usb ya da mini HDMI girişi ile kullanılan bu kablolar standart kullanım için dönüştürme işlemi için kullanılıyor. Yani bilgisayarlarda kullandığımız standart usb port ile bağlantı yapılan cihazlara OTG kablosu sayesinde akıllı telefon ve tabletlerle de bağlantı yapabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse kablosuz fareleri düşünebiliriz. Bilgisayarlara mini usb cihazlarla bağladığımız fareleri OTG kablo sayesinde akıllı telefonlarımıza ve tabletlerimizi de bağlayabiliyoruz.

OTG Kablo nedir

OTG Kablo

OTG Bağlantı Kablosu Nasıl Kullanılır?

  • Aslında OTG kablosunun kullanımı oldukça basit. İlk olarak telefonumuzun mini usb portuna OTG kablosunun minik ucunu takıyoruz. Ardından standart usb cihazını da OTG kablosunu standart usb girişine takıyoruz. Ardından cihazın yüklenmesini bekliyoruz ve kullanıma başlıyoruz. Hemen şunu belirtelim bazı usb cihazları telefon ya da tabletinizin desteklediği durumlarda bağlantı yapsanız bile cihaz çalışmayabiliyor. Ama genelde fare, gameped gibi cihazların destek verdiklerini de belirtelim.