OSX İşletim Sistemlerinde Nasıl Güncelleme Yapılır?

tarafından
325
OSX İşletim Sistemlerinde Nasıl Güncelleme Yapılır?

Hemen her sistemde güvenliği ve yeni donanımlara uyum sağlamak için sürekli olarak güncellemeler yayınlanır. Windows işletim sistemlerinde bu şekilde özellikle güncelleştirme konusunda ciddi atılımlar olduğunu da biliyoruz. Sürekli yayınlanan yeni güncellemelerle beraber hem sistem dosyalarının güvenliği sağlanıyor hem de dediğimiz gibi Windows’un destek verdiği donanımsal araçların sayısı arttırılıyor. Tıpkı Windows sistemlerinde olduğu gibi aynı durumun OSX sistemlerde de geçerli olduğunu da söylemek gerekiyor. Zira Apple tarafından kullanılan ve MacBook bilgisayarın işletim sistemi olan OSX en az Windows işletim sistemleri kadar güncelleştirme alıyor. Hatta OSX işletim sisteminin sonradan değiştirilemeyen ve MacBook üzerinde sürekli kullanımda kalan işletim sistemi olduğu için Windows’a göre çok daha fazla güncelleme aldığı ve çok daha fazla güncelleştirmeye ihtiyaç duyduğunu da biliyoruz. Bu noktada mutlaka MacBook kullanıcılarının güncelleştirmelerini düzenli olarak takip etmelerinin de büyük önem içerdiğini belirtelim. Zira Apple bu güncellemeler aracılığıyla MacBook bilgisayara sürekli olarak yeni güvenlik destekleri veriyor ve güncellemelerin yapılmaması bilgisayarın tehlikelere açık hale gelmesine neden olmakta. Peki, OSX sistemlerde güncelleştirme işlemini nasıl yapıyoruz? Daha detaylı bakalım.

  • Aslında MacBook bilgisayarlarda tıpkı iPhone telefonlarda olduğu gibi bir sistem bulunduğunu söylemek gerekiyor. Tıpkı iPhone telefonlarda bulunan App Store sistemini kullanarak MacBook güncelleştirmesini yapacağız. Bu işlem için öncelikle Dock menüsü üzerinde bulunan App Store uygulamasına giriş yapmamız gerekiyor. App Store uygulamasına giriş yaptıktan sonra ise açılır menüden yeni bir kısma giriş yapacağız.
OSX

OSX İşletim Sistemlerini nasıl güncelleriz

  • Açılır üst menü kısmında güncelleştirme sekmesine giriş yapıyoruz. Güncelleştirmeler bölümü altında yer alan sekmeye girdiğimiz zaman ise sistem kısa bir arama işlemi yapacak. Bu noktada önemli bir kuralı dile getirelim. App Store üzerinden bu sekmeye tıkladığımız zaman bilgisayar çevrim içi bir arama yapacak. Bu nedenle bilgisayarın mutlaka internete bağlı olması gerekmekte. Aksi halde arama işlemi bir süre sonra hata mesajı ile sonlanacaktır. Daha sonra arama ile karşımıza çıkan güncelleştirmeleri seçerek sisteme yükleme işlemine geçebilirsiniz.