OSX İşletim Sistemine Dışarıdan Nasıl Uygulama Yüklenir?

tarafından
556
OSX İşletim Sistemine Dışarıdan Nasıl Uygulama Yüklenir?

Apple’ın teknoloji pazarında sadece iPhone cihazlarla var olmadığını biliyoruz. Bunun dışında dev marka MacBook bilgisayarları, iPad tabletleri, akıllı saatleri gibi birçok alanda da ürünlerini piyasaya sürüyor. Haliyle teknoloji pazarında hemen her alanda Apple’ın ürünleriyle karşılaşmak da mümkün. Bu ürünler arasında iPhone cihazlardan sonra en çok tercih edilen ürünlerden birisi de MacBook bilgisayarlar. Apple tarafından kullanılabilirliği ön plana alınarak tasarlanan ve piyasaya sürülen MacBook bilgisayarlar aslıda bu alanın en iddialı ürünlerinden birisi olarak da dikkat çekiyor. Oldukça ince olması ve bunun yanında çok hafif olması gibi özellikleri serinin tercih edilmesi konusunda büyük bir avantaj sağlarken, tam tersi olarak MacBook bilgisayarların tercih edilmesine engel olan nedenler de yok değil. Özellikle seride kullanılan işletim sistemi OSX işletim sisteminin bazı özellikleri kullanıcıların MacBook serisini tercih etmesine engel oluyor. Özellikle OSX işletim sistemine dışarıdan uygulama yüklenmesinin oldukça zor olması kullanıcılar için büyük sorunlar doğurmakta. Apple’ın resmi uygulama mağazaları dışında uygulama yüklemek istediğiniz de bu sorunu daha iyi anlıyorsunuz. Zira dışarıdan uygulama yüklemek için öncelikle bilgisayarlarda bir dizi ayar yapmak gerekiyor. MacBook için bu ayarlar neler daha detaylı olarak ele alalım.

  • Öncelikle güvenlik ayarlarını değiştirmek için sistem tercihleri bölümüne girmeniz gerekecek. Sistem tercihleri bölümüne girdiğiniz zaman “güvenlik ve gizlilik” ayar menüsünün simgesini bulup bu ayar menüsü içerisine girmeniz gerekiyor. Şimdi karşınıza yeni bir ayar penceresi gelecek.
OSX uygulamalara izin verme

OSX uygulama izinleri ayarları

  • Karşımıza gelen bu ayar penceresinden biz “genel” sekmesine giriş yapacağız. Genel ayarlar kısmında ise sağ alt kısımda kilit işareti olduğunu göreceksiniz. Direk olarak bu kilit işaretine tıklıyoruz. Şimdi “Apple ID” ve “Apple şifre” bilgilerinizi girmeniz istenecek. Apple kimlik bilgilerinizi girdikten sonra yeni bir ayar menüsü daha gelecek. Karşınıza gelen bu yeni ayar menüsü “şuradan indirilen uygulamalara izin ver” şeklinde olacak. Bu sekmenin altında yer alan bölüme “her yerden” seçeneğini işaretleyerek cevap verip işlemi kayıt altına alıyorsunuz. Bu kademeden sonra dışarıdan uygulama yüklemeniz mümkün oluyor.