Origin ve Steam Üzerinden Oyun Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

tarafından
1914
Origin ve Steam Üzerinden Oyun Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

Atari dönemlerinden beri dijital oyun sektörü sürekli bir yükseliş içerisinde. Son zamanlarda artık gelişen teknoloji sayesinde yeni nesil konsolların çıkışı bunun yanında yeni nesil oyun bilgisayarlarının piyasaya sürülmesi ve tabi ki sanal gerçeklik adı verilen teknolojinin yavaş yavaş oyunlara entegre edilmesi sektörü bambaşka bir hale getirdi. Yaşanan bu gelişmeler haliyle artık ortaya çıkan oyunlarında sınıfını değiştirmeye başladı. Çok daha iyi modelleme çok daha iyi hikayeler ve çok daha akıcı bir oynanış sunan dijital oyunlar pazarı her geçen gün biraz daha genişliyor. Bu pazarın en büyük elemanları ise Origin ve Steam platformları. Hemen hemen tüm oyunlara erişim sağlayabileceğiniz bu platformalar aslında oyunları kullanıcılarla birleştiren uygulamalar. Binlerce oyunun bulunduğu platformlardan istediğini oyunu kolayca alarak direk Origin ya da direk Steam üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz. Her iki uygulamada da sistem şifre üzerine işliyor. Yani ister Steam üzerinden isterseniz de Origin üzerinden satışı yapılan bir oyuna sahip olun, oyunu oynamak için mutlaka şifre ile etkinleştirme işlemi yapmanız gerekiyor. Her iki ortam içinde etkinleştirme işlemini nasıl yapacağımıza bakalım.

Origin Üzerinden Oyun Etkinleştirme

  • İlk olarak Origin uygulamasını indiriyoruz. Ardından uygulamaya giriş yapıyoruz. Origin uygulamasında sol üst köşede “Origin” yazan kısma tıklıyoruz. Buradan “Redeem Product Code” kısmına tıklıyoruz.
Origin oyunları

origin oyun etkinleştirme

  • Şimdi karşımıza bir ekran geliyor. Burada şifrenin nereye girileceğini zaten ekranda görebiliyorsunuz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şifrenin nerede bulunduğu. Zira eğer aldığınız oyun kutulu bir oyun ise o zaman kutunun arka kısmında bulunan ilk şifreyi giriyorsunuz. Fakat oyunu internet üzerinden aldıysanız o zaman mail adresine gelen şifreyi giriyorsunuz. Origin bu noktada size bilgi veriyor. Şifremizi girdikten sonra oyun kütüphanenize eklenecek. Sadece oyunun üzerine gelip yükle demeniz yeterli.

Steam Üzerinden Oyun Etkinleştirme

  • Tıpkı Origin sisteminde olduğu gibi Steam içinde öncelikle uygulamayı indiriyoruz. Ardından hesaba giriş yaptıktan sonra sol üst menüde bulunan “Game” kısmına giriş yapıyoruz.
Steam Üzerinden Oyun

Steam Üzerinden Oyun Etkinleştirme nasıl yapılır

  • Buradan “Activate Product on Steam” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza yine şifre girişi yapacağımız key alanı gelecek. Buraya elimizdeki şifreyi girmemiz durumunda “ilerle” butonlarını kullanarak direk yükleme işlemini başlatıyoruz.