Opax Ca-1099 İle Uzaktan IP Kamera İzleme Sistemi Nasıl Kurulur?

tarafından
697
Opax Ca-1099 İle Uzaktan IP Kamera İzleme Sistemi Nasıl Kurulur?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sadece mobil alanında ya da sadece bilgisayar alanında birçok alanda yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Bu alanlar içerisinde en hızlı gelişmenin yaşandığı alanlardan biri ise görüntüleme teknolojisi. Daha önce çok daha büyük boyutlara sahip olmasına rağmen gerek lenslerinin gerekse de mekaniklerinin yetmemesi sebebiyle yeterli görüntü alınamayan görüntüleme cihazları(kameralar) artık yeni nesil cihazlarla değiştirilmeye başlandı. Öyle ki sadece güvenlik amacıyla kullanılan güvenlik kameraları ya da kişisel kullanım kameraları değil araç teknolojileri için kullanılan kameralarda HD görüntü kalitesine ulaştı. Tabi ki tüm bu görüntüleme teknolojisinin en çok işe yaradığı alan tahmin edebileceğiniz gibi güvenlik alanı. Adı üstünde birçok kamera sistemi de bu alanda güvenlik kameraları olarak kullanılıyor. Üstelik Opax Ca-1099 gibi IP izlemeli kameralar sayesinde artık kameralardan alınan görüntüyü uzak bağlantı kurarak telefonunuzdan canlı olarak izlemeniz bile mümkün. Esnaflar için bile zorunlu hale getirilen güvenlik kameralarının kullanımının Opax Ca-1099 gibi kameralarla kontrolü de oldukça basit. Tek yapmanız gereken programa kameraların IP numarasını ekleme. Peki, Opax Ca-1099 ile uzaktan IP izleme nasıl yapılır? Detaylarıyla ele alalım.

Kurulum

İzleme sisteminin ayarlarına geçmeden önce bir dizi kurulum yapmanız gerekiyor. Bunun için kameraların bağlantısının kurulacağı bilgisayar ile bağlantı kurulacak olan kameraları aynı ağa taşımamız lazım. Yani diğer bir değişle iki cihazda aynı internet üzerinde olması lazım. Bunun için kameradan gelen Ethernet kablosunu ya modeminize ya da bilgisayar üzerinde yer alan ağ çıkışına bağlamanız gerekiyor. Tüm bu işlemi gerçekleştirdikten IPCamTool adı verilen programı ya da benzeri bir programı da indirmeniz lazım. Resmi adresinden programı indirerek kurulum yolunu izlemeniz ve programı kurmanız yeterli. Bu kurulum bize kamera IP numarasını gösterecek. Zira bu numarayı aktif olarak kullanacağız.

IPCamTool Ip öğrenme

IPCamTool kurulumu

Ayarların Yapılandırılması

  • Tüm kurulum işlemi bittikten sonra artık Opax Ca-1099 ayarlarına geçebiliriz. Öncelikle kullandığımız kamera IP bulma programından gerekli numaraları almanız gerekiyor. Programda bir IP numarası bir de Port numarası görüntüleniyor. Hem IP numarasını hem de Port numarasını birlikte kullanacağız. Ekranda diyelim ki 192.168.1.109 şeklinde bir IP gözüküyor. Port numarası olarak da 80 çıktı. O zaman bağlantıyı kurduğumuz internet üzerinden bir sayfa açarak (Chrome tercih edilir) adres satırına 192.168.1.109:80 numarasını giriyoruz.
Opax Ca-1099

Opax Ca-1099 kurulum

  • Tıpkı modem ara yüzlerinde olduğu gibi bu IP numarası girildiği zamanda Opax Ca-1099 kameranın ara yüzü açılıyor. İlk defa giriş yapacaksanız admin ve admin ( şifre ve kullanıcı adı) girişlerini yapmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra Statik IP ayarlarını yapmak ve bir IP adresi tanımlamak için “Network Settings” sekmesine giriş yapıyoruz. Burada Pport numarasını kullanılan port numarası ile değiştirip kullanmak istediğiniz IP adresi de yazmanız ve kaydetmeniz gerekiyor.
Opax Ca-1099 kamerası

Opax Ca-1099 kamera kurulumu nasıl yapılır

  • Şimdi kablosuz ağa kamerayı bağlamak için verdiğimiz IP adresi bir kez daha adres çubuğuna yazıyoruz. “Wireless Connection” sekmesi altında Wİ-Fİ araması yaptırıyoruz. Kendi internetinizi bulup seçim yaptıktan sonra Wi-Fi şifrenizi girin. Opax Ca-1099 bağlantı ayarları tamamlandı.
  • Dışarıdan izleme yapmak içinde kullanılacak olan internetin dış IP numarasını almalı ve sonuna Opax Ca-1099 IP kamerasına verdiğimiz portu eklemeniz gerekiyor.