Nvidia Geforce Shadowplay Nasıl Kullanılır?

tarafından
4918
Nvidia Geforce Shadowplay Nasıl Kullanılır?

Ekran kartı teknolojileri özellikle bilgisayarı oyun amaçlı kullanan kişileri için oldukça önemli. Sadece oyun alanında da değil bunun dışında çizim programları, yapı hesaplamalarının yapıldığı programlar gibi programları da kullanan kullanıcıların iyi bir ekran kartına sahip olmaları gerekiyor. Haliyle aslında bilgisayar teknolojilerinde en önemli noktalardan birisinin de ekran kartı teknolojileri olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda en iddialı firmaların başında ise Nvidia geliyor. Ürettiği üst düzey ekran kartlarıyla kullanıcılara oldukça tatminkar bir performans sunan Nvidia, son dönemde de yeni nesil ekran kartlarıyla bu deneyimleri biraz daha arttırmayı başardı. GTX serisi ile bu alanda en önemli firmalardan biri haline gelen Nvidia ekran kartlarının yanı sıra ekran kartları için sunduğu yazılımlarla da epey beğeni topluyor. Bu noktada en önemli programlardan birisi de Nvidia’nın GTX serisi için sunduğu Nvidia Geforce Experience programı. Kullanıcıların doğrudan ekran kartı ayarlarını yapması ve düzenli olarak ekran kartını güncellemesi için en büyük yardımcılardan biri olan programın içerisinde ayrıca Nvidia Geforce Shadowplay özelliği de yer alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar oyunlarını video olarak kayıt altına alabiliyor. Bu sayede özellikle YouTube üzerinden yayın yapan Gamer kanalları kolay bir şekilde videolarını çekebiliyor. Peki, Nvidia Geforce Shadowplay nasıl kullanılır daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle Nvidia Geforce Experience programını indirmeniz gerekiyor. Programı indirip programı kurulumunu yapıyoruz. Daha sonra programı açtığımıza kısa bir arama yapması gerekecek. Sistemimizde bulunan ekran kartının sürüm bilgilerinin algılanması için yapılan bu kısa aramadan sonra artık programı kullanabiliyorsunuz.
Nvidia Geforce Shadowplay

Nvidia Geforce Shadowplay nasıl kullanılır

  • Buradan Nvidia Geforce Shadowplay özelliğini çalıştırabilmek için programın ara yüzü içerisinden sağ üst köşeden Shadowplay ifadesine tıklayarak uygulamayı açıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan ise sol kısımda yer alan lamba düğmesine benzeyen butona basarak uygulamayı aktif ediyoruz. Tüm bu işlemlerin ardından Nvidia Geforce Shadowplay ayarlarını da sap kısımda yer alan ayar menüsünden yaptıktan sonra artık oyunlarınızın videoları varsayılan kayıt klasörüne kayıt edilecektir. Video süresini ve benzeri detayları ise uygulama ayarları kısmından belirleyebiliyorsunuz.