Nvidia Geforce Experience İle Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

tarafından
1158
Nvidia Geforce Experience İle Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Özellikle bilgisayar oyunları dendiğinde akla ilk gelen bileşen her zaman için ekran kartları oluyor. Gerek oyun bilgisayarlarında gerekse de standart laptop bilgisayarlarda bu alanda kullanılacak hemen her bilgisayar için ilk öncelik verilen parçalardan birisi ekran kartı. Sadece oyun değil bunun dışında çizim, mimari programlar ve benzeri programlar içinde en önemli parçalardan biri olan ekran kartlarının bu derece büyük bir öneme sahip olmasıyla beraber bilgisayar alınırken en çok dikkat edilen kriterlerden biri de olduğunu söyleyebiliriz. Ekran kartı denildiğinde ise genel olarak akla gelen iki firma bulunuyor. Bunlardan biri Nvidia bir diğeri ise AMD olarak biliniyor. Hem masaüstü hem de laptop bilgisayarların ekran kartı teknolojilerinde yer alan her iki firmada bu alanda büyük bir yarışın içerisine de girmiş durumda. Her sene ünlü oyuncu serisi bilgisayar markalarının kendi yeni nesil ekran kartlarını seçmeleri için çalışmalar yapan iki firma tüm bu çalışmalarla beraber gerek ekran kartı teknolojilerini de epe bir ileri taşımaya başladı. Tabi son açıklanan kullanım oranlarına bakacak olursak Nvidia’nın GTX 900 serisinden sonra AMD ekran kartlarına göre biraz daha üstte yer almaya başladığını da söylemek mümkün. Zira hem kullanıcı verileri hem de kartların performans karşılaştırmalarında bu durum net bir şekilde ortaya çıkıyor. Son olarak kullanıcıların karşısına GTX 1080 ekran kartı ile çıkan ve bu alanda VR desteğini veren ilk kartlardan da biri olan Nvidia’nın donanım özelliklerini yüksek tutmasının yanı sıra yazılım konusunda da kullanıcılar olumlu sonuçlar vermeye başladığını da söylemek gerekiyor. Zira artık ekran kartları için Nvidia belli aralıklarla düzenli olarak güncellemeler yayınlamaya başladı. Oyun serilerine göre kullanıcıların sorun yaşamamdan, FPS düşmelerine maruz kalmadan oyun oynamaları için yayınlanan tüm bu güncelleştirmeler ise artık Nvidia Geforce Experience uygulaması sayesinde yüklenebiliyor. Doğrudan ekran kartının kontrol merkezi olarak bilinen uygulama sayesinde yeni güncelleştirmeleri kısa süre içerisinde yüklemek mümkün. Peki, ekran kartımızın güncellemesini bu şekilde nasıl yükleriz? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi öncelikle kısayolu üzerinden Nvidia Geforce Experience uygulamasına girmeniz gerekiyor. Uygulamanın açılması kısa bir süre sonra gerçekleşecektir. Daha sonra ise açılan ekranda üst menüde bazı seçenekler olduğunu göreceksiniz. Oyunlar, sisteminin şeklinde devam eden menü sekmeleri arasından Sürücüler sekmesine tıklayarak Sürücüler kısmını açmanız gerekiyor. Bu sekmeyi açtığınızda karşınıza gelen ekranda kullandığınız sürüme ilişkin bazı notlar yer alıyor. Ekran kartınızın versiyonu, ne zaman güncellendiği ve ne zaman güncellemelerin kontrol edildiğini bu ekran üzerinden görebiliyorsunuz.

geforce-experience

  • Yeni güncelleştirmeleri yüklemek için ise yapmanız gereken sağ kısımda yer alan “güncellemeleri kontrol et” butonuna tıklamak. Siz bu butona tıkladığınızda ise bir süre Nvidia Geforce Experience üzerinden güncelleme kontrolü yapılacaktır. Güncelleme kontrolü ile beraber kullandığınız ekran kartının yeni sürümü varsa eğer ekranda yeni sürüm bilgisi yayınlanıyor. Şimdi ise indir yükle seçeneğini kullanarak var olan ekran kartı güncellemesini indirmeniz gerek. Daha sora hızlı kurulum seçeneğini seçerek doğrudan ekran kartınızın gösterilen sürüme yükseltildiğini de görebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilecek bir diğer ayrıntı ise ekran kartı güncellemesinin neden yayınlandı. Zira ekran kartınız için yeni bir sürücü bulunduysa sol menüde bu sürücünün sürüm bilgileri gösterildiği gibi bunun dışında sürücünün neden yayınlandığına da ilişkin kısa bir açıklama yer alıyor. Tabi yeni güncelleme ile ekran kartında ne gibi değişimler olacağı da bu bölümde gösteriliyor.