Nvidia Ekran Kartlarında Ekran Paylaşımı Yapılırken Yaşanan Ses sorunu Nasıl Giderilir?

tarafından
1466
Nvidia Ekran Kartlarında Ekran Paylaşımı Yapılırken Yaşanan Ses sorunu Nasıl Giderilir?

Hemen her alanda olduğu gibi bilgisayarlarda da artık yeni nesil adı verilen teknolojilere giriş yapıldı. Bu yeni teknolojiyle beraber bilgisayar bileşenleri de bir hayli geliştirildi. Ana kartlarda yaşanan gelişmeler, işlemcilerin nesillerinin değişmesi, Ram miktarı değişmesi, hafıza belleklerinde çok daha hızlı veri yazma modelleri gibi önemli donanım parçalarında yaşanan gelişmeler bilgisayar kullanımını farklı bir alana taşıdı. Tabi tüm bunlarla beraber özellikle oyun severler için ekran kartı alanında da birbirinden üstün birçok cihaz görmeye başladığımızı belirtmek gerekiyor. Bu alanda da her zaman olduğu gibi en iddialı firmaların başında ise Nvidia geliyor. Oyun serisi bilgisayarlar için geliştirilen Geforce GTX ekran kartı serileriyle beraber artık Nvidia birçok farklı alanda da kullanıcılara ayrıcalıklar sunmaya başladı. Özellikle ekran paylaşımları konusunda Nvidia’nın kullanıcılara birçok ayrıcalık sunduğunu biliyoruz. Ekran bölme, ekran çoğalma, HDMI bağlantısı ile ses aktarma gibi birçok ayrıcalığı Nvidia kartlar sayesinde elde edebiliyorsunuz. Tabi bilgisayarlarda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle kimi zaman televizyonlar ile bilgisayarlar arasında ekran paylaşımı yapılırken sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunların başında gelenlerinden birisi de HDMI kablosunda yaşanan ses sorunu. Siz bağlantıyı kurduktan sonra Nvidia kartınız desteklese bile ses bağlantısını kuramadığınız bu hatayı gidermek için yine Nvidia kontrol panelinden yararlanmamız gerekecek. Bakalım bu işlemleri nasıl yapıyoruz.

  • Şimdi öncelikle masa üstü ekranında her hangi boş bir alana sağ tıklama yaparak “Nvidia denetim masasına” girmeniz gerekiyor. Nvidia denetim masasına girerek ekran kartı ve bağlantı ayarlarını düzenleyeceğiniz bölümü göreceksiniz. Şimdi bu noktada “Ekran” sekmesi altına giriyoruz. Ekran sekmesi altından ise “dijital ses” bölümüne giriş yapıyoruz.
Nvidia Ekran

Nvidia Ekran kartı bağlantı sorunları

  • Sol menüde ses ayarları bölümünün açıldığını göreceksiniz. Şimdi buradan cihazımızın bağlı olduğu ekranın ismini HDMI bağlantısı altından seçmemiz gerekecek. Şimdi “Windows ses ayarlarını aç” diyerek ekrana gelip “varsayılan iletişim ayarı olarak seç” ifadesine tıklıyoruz. Ayarları kayıt altına aldıktan sonra sorun çözülmüş olacaktır. Bağlantınız üzerinden ses denemesi yapabilirsiniz.
Nvidia Ekran kartı  HDMI

Nvidia Ekran ses sorunu