NFC Nedir

tarafından
700
NFC Nedir

NFC-Bağlantısı-ve-Kullanım-Alanları

Nfc, günümüz telefonlarının neredeyse artık tümünde bulunan bir yakın alan iletişim teknolojisidir. Ülkemizde yavaş yavaş ödeme sistemlerine de yansıyan NFC teknolojisi, Apple markasının iphone 6 modelinde NFC yongasıyla birlikte entegre gelen Apple Pay ödeme sistemiyle bilinmektedir. Bu sebeple NFC teknolojisinin teni çıkacak olan tüm modellerde yer alması kaçınılmazdır.

NFC Nasıl Çalışır?

Öncelikle bir cihazdan bir diğerine örneğin fotoğraf göndereceğimiz zaman iki cihazında Bluetooth’un yanı sıra NFC özelliklerini de açıyoruz. Göndereceğimiz fotoğrafı açtıktan sonra cihazın şebeke kısmını, göndereceğimiz modelin şebeke kısmına tokuşturuyoruz ve gelen uyarıyı kabul ediyoruz. Sonrasını NFC sistemi kendi hallediyor.

nfc-iphone-ipad1

Artık kredi kartlarına, toplu taşıma araçları kartları gibi kartlara gerek duyulmayacak. Tüm bilgilerinizi telefonunuzdan ilgili yere yükledikten sonra, temassız ödeme noktalarındaki pos cihazlarına cihazınızı okutarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Yani bir alışverişten sonra pos cihazına kredi kartınız takılmıyor da telefon pos makinesine okutuluyor diyebiliriz.

Çoğu yerde gördüğümüz NFC etiketleri ise, telefonumuzdaki QR okuyucu ile okunduğu zaman ilgili görselin bilgilerine gidiliyor.