Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar 

tarafından
628
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar 

İlk olarak 1976 yılında IBM tarafınca kullanıcılara sunulan mürekkep püskürtmeli yazıcı kağıt üzerine sıvı mürekkebin püskürtülmesi yöntemi ile çalışmaktalar.

Nokta vuruşlu yazıcıda görülen kağıda baskı uygulamanın aksine, bu tip yazıcılarda kağıdın üzerine her hangi bir temas söz konusu olmamaktadır.

Bu tip yazıcılarda kullanılan iki farklı teknolojiden bahsetmek mümkündür. Canon ve HP ‘nin gerçekleştirmiş olduğu teknolojide, kartuş içindeki mürekkep kaynama noktasına gelinceye kadar kaynar ve oluşan buhar mürekkebin dışa püskürtülmesine olanak sağlar. Epson ise ısıtma yöntemi yerine elektrik sinyalleri kullanıyor, bu sinyaller kartuş içinde küçük titreşimler yaratır ve mürekkep damlaları bu şekilde kağıda aktarılmış olur.

Bilgisayar_2025550

Bu yazıcıların hemen hemen hepsinde bir siyah, birde renkli mürekkep kartuşu bulunmaktadır. Renkli kartuşlar içinde kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç ana renge yer verilmiştir. Farklı renklerin tonları ise bu üç ana rengin ve siyah mürekkebin uygun miktarlar ile karışması ile elde ediliyor.

Son 10 yıl içinde bu tip yazıcıların kaliteleri düştüğünden ve fotoğraf baskısı yapan gelişmiş yazıcıların çıkması ile fiyatları da oldukça düşmüştür.

Evlerde kullanım için oldukça yaygındır.

 

Lazer Yazıcılar

Lazer yazıcı modelleri, mürekkep püskürtmeli modellerde görülen standart mürekkep kartuş kullanmaz. Baskı işlemi yani toner adı verilen büyük bir ünite içerisinde saklanmış toz mürekkep yardımı ile gerçekleşir.

12LASER

İlk önce bilgisayardan gönderilen bilgilerin yardımı ile yazıcının belleğinde sanal bir sayfa oluşur. Sonra  bu sayfaların kağıdın geçeceği silindir üzerine aktarılması gerekir. Bu işlemleri yapansa lazer ışınlarıdır. Lazer ışınları silindirin üst kısmına çarptığı da toner ünitesinde saklanan toz mürekkep taneleri de bu noktaya yerleşir. Kağıt silindirden geçerken bahsedilen mürekkep taneleri kağıda yapışır ve sonuç olarak baskı işlemi gerçekleşmiş olur.

Lazer yazıcıların fiyatlarına bakıldığında diğer yazıcılara göre biraz daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki bir toner ile basılacak sayfa sayısı, standart kartuşlar ile basılan sayfa sayısından çok daha fazla olacaktır.

Bir başka tabir ile toner’in kullanım ömrü kartuştan daha fazladır. Piyasada bulunan uygun fiyatlı lazer yazıcılar renkli baskı yapamazlar, ancak biraz daha fazla ücret ödeyerek renkli baskı yapan bit lazer yazıcıya sahip olabilirsiniz.