Mozilla Firefox Tarayıcıda Yıldızlı Şifreleri Nasıl Görünür Hale Getiririz?

tarafından
484
Mozilla Firefox Tarayıcıda Yıldızlı Şifreleri Nasıl Görünür Hale Getiririz?

Google’ın tarayıcısından sonra dünya üzerinde en çok kullanılan tarayıcı Mozilla Firefox, tarayıcı. Tıpkı Google tarayıcılarda olduğu gibi birçok ayrıcalık sunan Mozilla Firefox tarayıcılar son dönemde Google tarayıcılara yetişmek için birçok yeni adım atmaya da başladı. Arama motorlarının değişmesi, yeni eklenti pencerelerine gelmesi gibi birçok ayrıcalık sayesinde artık Mozilla Firefox tarayıcılarında sıkça tercih edilen tarayıcılardan biri olduğunu söylemek de mümkün. Bununla beraber özelliklerinin yanı sıra Mozilla Firefox tarayıcıların kullanıcı ve tarayıcı güvenliği konusunda da epey bir yol aldığını söyleyebiliriz. Güvenlik açıklarının kapatılması, yeni birçok şifreleme modelleri derken Mozilla Firefox güvenlik konusunda ciddi adımlar atmaya başladı. Bununla beraber Mozilla Firefox bazı ana güvenlik temellerinden ve işleyişlerinden de vazgeçmedi. Zira tarayıcının baştan beri kullandığı yıldızlı şifre modeli tüm değişimlere rağmen hala kullanıcıların şifre güvenliği için tercih edilen ilk yöntem olarak dikkat çekiyor. Tabi bununla beraber artık yıldız şifre modelinin kontrolünün de kullanıcıya bırakıldığı söylemek gerekiyor. Yani istediğiniz durumlarda yıldız şeklinde ekrana gelen şifreleri görünür konuma getirebiliyorsunuz.  Bu işlem için hangi ayarlamaları yapmamız gerektiğine daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak şunu belirtelim ki bu ayarların yapılabilmesi için tarayıcımıza bir eklenti yüklememiz gerekiyor. Bu işlem için öncelikle Firefox tarayıcıya giriş yapıyoruz. Tarayıcıya giriş yaptıktan sonra ise kapatma tuşunun hemen altında bulunan üç çizgi simgesine tıklıyoruz. Üç çizgi simgesine tıklamamız halinde karşımıza Firefox ayar menüsü gelecek. Direk olarak bu ayar penceresi üzerinden “eklentiler” sekmesine giriş yapıyoruz.
Firefoz tarayıcı da eklenti kurma

Firefox şifrelerini nasıl görülür

  • Eklentiler menüsü açıldığı zaman ise arama menüsüne geliyoruz. Arama menüsüne ise “show my password” yazarak kısa bir eklenti araması yapıyoruz. Arama işleminden sonra karşımıza çıkan ilk eklentiyi yüklüyoruz. Eklentiyi yükledikten sonra şimdi etkinleştirme yapmamız gerekecek. Bu işlem içinde eklentiler menüsünden yine eklentinin karşısında yer alan etkinleştir butonuna basıyoruz. Bu işlemden sonra artık yıldız konumundaki şifreler görünür hale gelmiş olacak. Eğer sorun yaşarsanız tarayıcıyı bir kez yeniden başlatmanız gerekebilir.