Mozilla Firefox Tarayıcıda Yazı Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
491
Mozilla Firefox Tarayıcıda Yazı Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet denilince akla ilk gelen arama motoru tabi ki Google. Sadece arama motoru olarak değil bunun dışında internet tarayıcısı olarak da kullanılan Google rakiplerine açık ara fark atmayı da başarıyor. Fakat kimi zaman hız farkları kimi zaman farklı kullanım şekilleri nedeniyle Google dışında da tercih edilen birçok tarayıcı bulunuyor. Söz konusu bu internet tarayıcıları bazı özellikleriyle Google’ın önüne bile geçebiliyor. İşte bu tarayıcılardan biri tanesi de Mozilla Firefox. Google tarayıcıların Yandex ile beraber en yakın rakiplerinden biri olarak gösterilen Mozilla Firefox dünya üzerinde en sık kullanılan internet tarayıcılarından da biri. Söz konusu tarayıcının bu kadar çok kullanılıyor olmasının nedeni tıpkı Google tarayıcı da olduğu gibi çeşitli kişiselleştirme ayarlarının olması. Yani Mozilla Firefox tarayıcıyı da temasından arama özelliklerine kadar birçok alanda kendinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Bu duruma tarayıcıda kullanılan yazı stilleri de dahil elbette. Yani birkaç küçük ayar yaparak isterseniz tarayıcının yazılarını büyütebiliyor, farklı yazı stillerine dönüştürülebiliyor, ve buna benzer birçok değişiklik yapabiliyorsunuz. Mozilla Firefox üzerinden tüm bu yazı ayarlarını nasıl yapacağımıza ise daha detaylı bakalım.

  • Yazı ayarlarını düzenleme işlemine ilk olarak Mozilla Firefox tarayıcımızı başlatarak başlıyoruz. Tarayıcıyı açtıktan sonra ise tarayıcı ayarlarına girmemiz gerekecek. Bunun için sağ kısımda bulunan çark sekmesine tıklayarak ayar “seçenekler” kısmına giriyoruz. Seçenekler kısmında ise tüm tarayıcı ayarları görüntülenecek.
Mozilla Firefox Tarayıcıda Yazı Ayarları yapma

Mozilla Firefox Tarayıcıda Yazı Ayarları

  • Bu ayarlar menüsü üzerinde bizim işimize yarayacak olan menü ise “içerik” menüsü. Bu nedenle üst menüden içerik sekmesine giriş yapıyoruz. Bu menü altında dillerin ayarı, açılır pencere engelleme ayarı gibi ayarlar göreceksiniz. Bu noktada bizim yapacağımız ayar ise “Yazı tipleri ve renkler” menüsü altında yer alıyor. Bu menü altından yazı tipimizi, yazı boyutumuzu kısacası tarayıcının yazı özellikleriyle ilgili tüm değişiklikleri düzenleyebiliyoruz. Ayarları yaptıktan sonra kaydet seçeneğini kullanıyoruz. Ardından ise Mozilla Firefox tarayıcımızı bir kez kapatıp yeniden açmamız ayarların uygulanması için daha faydalı olacaktır.