Mozilla Firefox Sözlük Eklentisi Yükleme Nasıl Yapılır?

tarafından
575
Mozilla Firefox Sözlük Eklentisi Yükleme Nasıl Yapılır?

İnternet sistemleri aslında bir nevi iletişim sistemleri olarak da kullanılmakta. Zira internet dediğimiz sistem sadece belli ülkelerde ya da sadece belli bölgelerde kullanılan bir sistem değil. Biraz klişe olacak ama aslında interneti tanımlamak için en çok kullanılan şeyin dünyayı saran bir örümcek ağı ifadelerini kullanmak mümkün. Bu ifade interneti en iyi tanımlayan ifade. Tabi durum böyle olunca aslında internetin tek bir alanda kullanılmamasıyla beraber bazı sorunlarda ortaya çıkmıyor değil. Özellikle internet sitelerinin dil sorunu bu alanda en çok yaşanan sorunlar arasında gösterilmekte. Ülkemiz için örnek vermek gerekirse arama motorlarından yaptığınız aramalarda sadece ülkemiz içerisinde yayın yapan değil bunun dışında yabancı sitelerle de karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Özellikle teknoloji alanında yapılan aramalarda yabancı dil desteğine sahip siteleri görmek oldukça mümkün. Bu durumda da eğer yabancı diliniz yoksa sitelerden yararlanmanız da pek mümkün olmuyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda da yaşanan sorunların çözümlerinde ise yine teknolojiden faydalanmak mümkün. Zira artık bu şekilde yaşanan dil sorunlarının önüne geçebilmek için kullanıcılara özel bazı eklentiler sunuluyor. Google bu konuda her ne kadar otomatik çeviri hizmeti verse de bu çevirilerin pek başarılı olmaması nedeniyle daha çok Mozilla Firefox kullanılıyor. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde sitelerin dil sorununu çözebiliyorsunuz. Peki, bu işlem için hangi sistemler kullanılıyor? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Bu noktada hemen şunu belirtmek gerekiyor, öncelikle mini bir indirme işlemi yapmanız gerekecek. İndirme işlemi yapacağınız için mutlaka bir süre internet bağlantısına sahip olduğunuza emin olun. Bilgisayarınızı internete bağlandıktan sonra şimdi ise Mozilla tarayıcınıza girmeniz gerekiyor. Mozilla tarayıcımıza giriş yaptıktan sonra iki farklı yöntem kullanabilmeniz mümkün. İster eklentilerin yönetildiğinin bilindiği eklenti ayarları bölümünden yükleme yapın isterseniz de Google üzerinden arama yaparak eklentiyi doğrudan yükleyin.

Firefox-çeviri

 

  • Biz bu noktada çok daha kullanışlı ve kolay olduğu için biz doğrudan Google’ı kullanacağız. Bu işlem için Google’a “Im Translator Firefox” ifadesini yazıp Mozilla tarayıcımız üzerinden çıkan sonuçlar arasından eklentiler menüsüne giriş yapıyoruz. Ardından eklentiyi indirip tarayıcınıza yüklemeniz gerekiyor. Yükleme işlemi de bittikten sonra artık tarayıcımız üzerinden girdiğimiz sitelerde bilmediğimiz kelimeleri tek tık ile çevirmemiz mümkün. Bilmediğiniz kelimeyi eklenti ile açmanız yeterli.