Microsoft’tan Geleceğin Teknolojisi Holoport!

tarafından
421
Microsoft’tan Geleceğin Teknolojisi Holoport!

Bilim kurgu filmlerinin en olmazsa olmazı ışınlanma kısmende olsa gerçeğe dönüşecek. Microsoft holo lens yardımı ile çok iyi bir işe imzasını attı.

Sanal gerçeklik sistemleri konusunda Hololens ile oldukça önemli bir adım atan Microsoft, şimdi de HoloLens sayesinde kurmuş olduğu alt yapı ile yeni bir işe daha imzasını atıyor.

Holoport aslında iki teknoloji teriminin basit olarak birleşmiş halidir. Hologram ve teleport. İşte Microsoft’un yeni sisteminin de tam olarak yapmış olduğu şey budur. Sizin görüntünüzü 3 boyutlu bir şekilde hologram şeklinde istenilen bir yere teleport etmek.

holoport.0

Bir odaya yerleştirilen ve 3D sensörleri bulunan kameralar sayesinde yapılan bu işlem sayesinde üç boyutlu bir şekilde hologram görüntünüzü dilediğiniz yere aktarabilmeniz mümkün oluyor. Tabi işin içinde hololens gibi bir sanal gerçeklik gözlüğünün de olması şart.

Tabi Microsoft bu sistemin yolunda daha çok başlarda. Fakat böyle bir şeyin çok yakın bir zaman içinde rahat bir şekilde kullanılabilecek olması da müthiş bir şekilde heyecan verici. Microsoft’un araştırma ekibinin başında Shahram Izadi‘nin dediğine göre sistem daha önceden kaydedilmiş görüntülerin de oynatılabilmesi mümkün olacak ki bu olayı çok daha güzel kılıyor.