Microsoft Outlook Arama Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
7153
Microsoft Outlook Arama Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Microsoft size birçok ayrıcalık sunuyor. Özellikle Windows 8 işletim sisteminden sonra mail adresiyle açılan oturum ayrıcalıkları, One drive depolama ayrıcalıkları gibi birçok farklı ayrıcalığa ulaşıyorsunuz. Bununla birlikte Microsoft sayesinde artık mail konuşmalarınızı da yedekleyen sistemleri kullanabildiğimizi söyleyebiliriz. Yani artık önemli gördüğünüz ya da ilerde kullanmanız gereken maillerinizi yedekleyebiliyorsunuz. Microsoft Outlook adı verilen bu uygulama ile sadece çevrimiçi değil çevrimdışı olduğunuzda da önemli maillerinizi görüntüleme imkanı elde edebiliyorsunuz. Özellikle kurumsal yazışmalarda bu işlemin epey bir ayrıcalık sağladığını belirtelim. Microsoft Outlook çalışma prensibinde ise depolama mantığı üzerine işliyor. Size gelen mailler bilgisayarınızda oluşturulan özel dosyada saklanıyor. Hemen hemen gelen tüm maillerin bu dosyada saklı tutulması kimi zaman sorunlara da neden olmakta. Zira eğer ki aşırı derecede mail alıyorsanız ve sürekli bir depolama oluşuyorsa Microsoft Outlook uygulamasının oluşturduğu bu dosyada kimi zaman bozulmalar olabiliyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ise birkaç küçük ayar ile sorunu çözmek mümkün. Bakalım bu ayarlamalar neler?

  • Öncelikle Windows çalıştır menüsüne ulaşmamız gerekecek. Bu işlem için klavye kısa yolları Windows tuşu+ R tuşunu kullanabilirsiniz. Ayrıca arama menüsünden de çalıştır kelimesini aratarak çalıştır uygulamasını açabilirsiniz. Şimdi bu menü üzerinden Kontrol panele yani denetim masasına gitmemiz gerekiyor. Bu işlem için çalıştır kutusu içerisine “control panel” ifadesini ekleyip onaylıyoruz.
Microsoft Outlook Arama

Microsoft Outlook Arama Sorunu nasıl çözülür

  • Karşımıza bilgisayar ayarlarının bulunduğu bir ayar menüsü gelecek. Sağ üst kısımdan “kategori” sekmesine tıklayarak “küçük simgeler” görüntüsüne geçiyorsunuz. Ardından sırasıyla öncelikle “programlar ve özellikler” hemen sonrasında sol açılır menüde yer alan “Windows ayarlarını aç kapat” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman karşımıza yönetici onayı gelebilir. Yönetici onayına tamam diyerek menüyü açıyoruz. Şimdi açılan menüden ise “Windows Search” sekmesindeki tiki kaldırıyoruz. Daha sonra sistemimiz yeniden başlayacak. Aynı işlemleri yaparak tekrar bu menüye gelip bu kez kaldırdığımız tiki yeniden ekliyoruz ve sistem bir kez daha yeniden başlayacak.
Microsoft Outlook

Microsoft Outlook Arama

  • Tüm bu işlemlerin ardından aynı yolu izleyerek denetim masasına giriş yapmamız gerekiyor. Denetim masasına giriş yaptıktan sonra ise bu kez “dizin oluşturma seçenekleri” sekmesine giriş yapıyoruz. Açılır menüden gelişmiş sekmesine basarak arama menüsünü genişletiyoruz. Şimdi açılır menüden “yeni oluştur” sekmesine tıklayarak bir süre yeni dizin oluşturulmasını bekliyoruz. Yeni dizin oluşturulduktan sonra Microsoft Outlook üzerinden arama yapma sorunu çözülecektir.