Messenger Mesaj Okundu Bildirisini Nasıl Kapatırız?

tarafından
298
Messenger Mesaj Okundu Bildirisini Nasıl Kapatırız?

Telefonlarda sıradan SMS mesajlaşma dönemi artık neredeyse son buldu. Zira hemen her alanda çekim gücü oldukça yüksek olan yeni mobil internet teknolojisi 4,5 G ile beraber artık sadece birkaç MB internet karşılığında istediğiniz kişi ile ücretsiz olarak mesajlaşa biliyorsunuz. Genelde sosyal medya uygulamalarının sunduğu bu hizmetlerden en çok kullanılanı ise Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger. Facebook’un dev kullanıcı sayısı sayesinde akıllı telefonların vazgeçilmez uygulamalarından biri haline gelen Messenger’ın kullanıcı sayıları da 1 milyara ulaşmak üzere. Tabi bu durumda Messenger’ın sunduğu ayrıcalıkların payı da oldukça fazla. Anında mesajlaşma, emoji kullanımı, simge kullanımı, sesli mesaj, anında görüntü gönderimi, sesli arama, görüntülü görüşme gibi birçok iletişim ayrıcalığı sunan Messenger, ayrıca kullanıcılara mesajları konusunda okundu, görüldü, okunmadı gibi bildirilerde veriyor. Böylece sıradan mesajlaşma SMS yöntemi ile asla öğrenemeyeceğiniz mesaj durum bilgisini de öğrenmiş oluyorsunuz. Tabi bazı durumlarda kullanıcılar gelen mesajların görünüp görünmediği bilgisini de karşı tarafla paylaşmak istemeyebiliyor. Bu durumda da yine Messenger üzerinden yapacağınız birkaç ayar işlemi ile göründü bildirimini kapatabiliyorsunuz. Tüm bu ayarlamalara bakalım.

  • Hemen belirtelim bu işlem için minik bir eklenti indirmek çok daha kısa sürede çok daha kalıcı çözümler oluşturmamızı sağlıyor. Direk Facebook için geliştirilen bu eklentilerin en çok kullanılanı ise Google uyumlu olan Ghost for Chat.
Ghost for Chat eklentisi nasıl kullanılır

Ghost for Chat eklentisi

  • Öncelikle Google üzerinden Ghost for Chat eklentisini resmi sitesinden indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı resmi sitesinden indirdikten sonra ise  kısa bir kurulum yapmanız gerekecek. Kurulum işlemi sadece 1-2 dakika kadar sürmekte. Kurulum işlemini de tamamladıktan sonra uygulama açıkken Ghost for Chat uygulamasını da açıp istediğiniz özelliği kapatabiliyorsunuz. Bu noktada iki seçenek var, ilk seçenek çevrim içi olduğunuzu engellemek ikinci seçenek ise gelen mesajlarda okunda bildirimi engellemek. İstediğiniz her hangi bir seçeneği seçerek işleminizi tamamlıyorsunuz. Bu noktada kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir nokta daha var. Uygulama sadece bir süre ücretsiz kullanılabiliyor. Uygulamayı kullanabilmek için üye olmanız ve yıllık 99 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.