Masaüstü Sürümde Google Chrome Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

tarafından
560
Masaüstü Sürümde Google Chrome Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. İnternet kullanımının genel olarak yüzde 100’ün üzerinde artış göstermesiyle beraber daha bir önemli hale gelen internet tarayıcı teknolojisine bu bağlamda her geçen gün yeni bir tarayıcı ile karşılaşabiliyoruz. Sürekli yeni tarayıcı teknolojileri ortaya çıkmasına rağmen bu alanda bazı tarayıcıların gerek sunduğu teknolojiler gerekse de köklü geçmişleriyle beraber diğer tarayıcıların biraz daha önüne çıktığını da söylemek gerekiyor. Bu tarayıcıların başında ise Google Chrome geliyor. İlk olarak arama motoru teknolojisinde oluşturduğu fark, daha sonra ise Google Chrome ile beraber kullanıcılara çok hızlı arama yapma imkanı sunulması bu alanda Google’ın sektörü tek elde toplamasına da neden olmaya başladı. Özellikle son güncellemeyle beraber Google Chrome’un kullanıcılara çok daha fazla özellik sunması da tarayıcının çok daha fazla tercih edilmesini sağlamaya başladı. Bu özelliklerden birisi de bildirim özelliği. Kullanıcıların girdikleri site için belli ayarların yapmasını, dil tercihlerinin seçilmesini ve şifrelerin kaydedilip kaydedilmediği gibi birçok ayarı bu bildirimler sayesinde yapabiliyorsunuz. Her hangi bir siteye girdiğini zaman karşınıza gelen bildirimlerin sunduğu ayrıcalıklar tartışılmaz ama zaman zaman bu bildirimleri kullanıcıların dikkatini dağıttığını ya da sık sık ekranda çıkmasıyla rahatsızlık verdiğini de söylemek gerekiyor. Özellikle tarayıcı üzerinden oynanan oyunlarda aniden sayfada bildirim çıkması kullanıcıların kontrol düğmelerine erişimini kesebiliyor. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için ise bildirimleri birkaç ayar ile kapatabiliyorsunuz. Bildirimlerin nasıl kapatıldığına daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle tarayıcı ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bunun için Google Chrome’u açtığınızda sağ kısımda yer alan üç çizgi işaretine basıp ardından da “ayarlar” sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Ayar menüsünü açtıktan sonra ise “gelişmiş ayarlar” sekmesine girmeniz gerekecek.
Google Chrome bildirim ayarları

Google Chrome

  • Gelişmiş ayarlar linkine tıkladığınızda daha geniş bir ayar menüsü açılacak. Buradan bildirimler menüsü altından belli ayarları değiştirebiliyorsunuz. İster bildirimlerin kapatılmasını isterseniz de bildirimlerin açılmasını bu menü üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra ayarları kayıt altına alıp tarayıcınızı bir kez yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.