Masaüstü Simgeleri Görünmeme Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
567
Masaüstü Simgeleri Görünmeme Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarlardaki donanım parçaları ile kullanıcı arasındaki iletişimi kurmak ve adeta bilgisayarı aktif hale getirmek için kullanılan işletim sistemleri bir bilgisayarın olmazsa olmaz ögesi olarak gösterilebilir. Zira işletim sistemi tercihiniz ne olursa olsun bilgisayarınızda her hangi bir işletim sistemi yoksa kullanım yapmanız da mümkün olmuyor. Bu durum işletim sistemlerine verilen öneminde bir hayli artış göstermesine neden olan en önemli etkenlerden birisi. Tabi bu alanda belli başlı işletim sistemlerinin de daha fazla ön plana çıkmıyor da değil. Bu işletim sistemleri arasında en kararlı olanı ve dünya üzerinde en çok kullanılanı ise Windows işletim sistemi olarak biliniyor. Microsoft tarafından geliştirilen işletim sistemi en az sorunu ortaya çıkaran işletim sistemlerinden biri olarak biliniyor. Buna karşın her ne kadar kararlı bir yapıya sahip olsa da zaman zaman Windows işletim sisteminde de sorunlarla karşılaşılıyor. Özellikle bazı sürümlerinde Windows’un çok daha fazla hata ile gündeme geldiğini de biliyoruz. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılan sorun ise başlangıç sorunları. Kullanıcıların sorunsuz bir şekilde sistemlerini başlatmalarını engelleyen bu sorunlar çeşit çeşit olabiliyor. Bu sorunlar arasında en çok ortaya çıkanı ise başlangıçtan sonra masaüstü ögelerinin görüntülenememesi. Windows’un artık standartlaşan başlangıç sorunlarından biri olarak bilinen sorunun çözümü içinse kullanılabilecek birkaç farklı yöntem var. Bakalım sorunu çözmek için hangi yollara başvurabiliriz.

  • İlk olarak masaüstü üzerinde gözükmeyen simgeleri yeniden nasıl görünür hale getireceğimize bakalım. Bu işlem için birkaç küçük adım uygulayacağız. Zira sorun sistemin doğru başlamamasından kaynaklanıyor ve bu sorunu çözmek için yeni bir görev başlatmamız gerekiyor. Bu işlem içinde öncelikler “CTRL + ALT + DEL” kombinasyonunu yapmanız gerekiyor. Bu tuş kombinasyonundan sonra ise karşınıza gelen menüden ise “Görev yöneticisi” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Görev yöneticisi ögesini açtığınız zaman yeniden ana masaüstü ekranına döndürüleceksiniz.

explorer

  • Yeniden ana ekrana döndürüldüğünüzde karşınıza gelen pencereden ayrıntılar gözükmüyorsa eğer “ayrıntılar” sekmesine basmanız gerekiyor. Daha sonra ise açılan pencereden “yeni görev” sekmesine tıklamanız gerekecek. Yeni görev dediğiniz anda ise bir komut penceresi açılacak. Açılan komut penceresinden de “Explorer.exe” görevini başlamanız halinde simgeler geri gelecektir. Sorunu kalıcı olarak çözebilmek içinse öncelikle ayarlar menüsüne girmeniz daha sonra ise kurtarma bölümünden “başlangıç onarma” işlemi yapmanız gerekiyor. Aynı işlemi başlangıçta “recorvery” bölümünden de yapabilirsiniz.