Masaüstü Bilgisayarda Kasa Isınma Sorunu

tarafından
3979
Masaüstü Bilgisayarda Kasa Isınma Sorunu

Bilgisayar kasalarının ısınması bize her zaman sorun çıkarabilecek durumlardan bir tanesidir. Norma bir kasanın içerisindeki ısı derecesi 35 C derecenin üzerinde olduğu durumlarda bilgisayarın dâhili işlemcileri zarar görebilmektedirler. Aşırı ısınma nedenleri arasında bilgisayar kasanının içerisinde biriken tozlar genel sebep olmaktadırlar. Şimdi ısınma problemleri nasıl çözülür bunlara değinelim.

Kasa Isınması Belirtileri ve Isınma Nedenleri

BELİRTİLERİ

-Oyun oynarken bilgisayarın yanıt vermesinin durması

-Bilgisayar programlarının kullanılması sırasında yanıt vermenin durması

-Bilgisayar fanlarının daha gürültülü çalışması (Bunun nedeni daha fazla soğutma gerekmesindendir)

-Mouse ve Klavyenin işlemsiz durması yanıt vermemesi

-Bilgisayar açılırken siyah ekran gelmesi ve bazen çalışmaması durumu

-Bilgisayarın kendiliğinden yeniden başlat komutunu uygulaması

NEDENLERİ

-Bilgisayar içerisinde biriken aşırı toz genel sebeplerdendir. Ayrıca kasanın halı ya da kilim kolay toz tutan zeminlere yerleştirilmesi bunun en temel sebeplerindendir.

-Kasa içerisinde bulunan fanların uzun kullanımlarıyla yıpranması ve etkin olarak çalışamaması

-Kasanın bulunduğu oda içerisindeki ortam sıcaklığı

Isı Sorunlarının Giderilmesi

Kasanın Açılması

Öncelikle bilgisayarınızda ısınma problemi olduğu fark ettiğinizde yapılacak birkaç işlem vardır. Başlangıç olarak bilgisayarın güç kablolarını kesin ve kasaya güç gelmemesini sağlayın. Daha sonra bilgisayarınızın kasasında bulunan tüm delikleri güzelce temizleyin. Güç kaynağının çevresini iyice ve güç kaynağı deliklerini iyice tozdan arındırınız. Bilgisayar içerisindeki parçaların tozlarını temizleyin. Bunlar arasında RAM, işlemci ve ekran kartını oldukça hassas şekilde temizlemeniz gerekmektedir aksi halde bilgisayarınız hasar görebilir. Temizleme işleminiz bittikten sonra parçaları tekrar eski yerlerine düzgün şekilde yerleştirin. Daha sonra kapağını kapatarak bilgisayarınızı tekrar güç kablosunu bağlayarak çalıştırınız. Sorun devam edip etmediğini anlamak için bilgisayarınızı normal şekilde kullanmaya devam edin. Eğer sorun devam etmekteyse aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

Bilgisayarın ısınmasını engellemek amacıyla yapılabilecek ek uygulamalar arsında kasanın düzgün ve doğru yerleştirilmesi vardır. Öncelikle kasanın bulunduğu yerin yeterince hava alıp almadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kasanızın arka ve yan kısmında bulunan havalandırma boşlukları doğru şekilde konumlandırılırsa kasa daha düzgün şekilde soğutulacaktır. Bilgisayarın çevresini düzgün şekilde konumlandırın.

Bunlara ek olarak bilgisayarınızı eğer imkânınız bulunmakta ise serin odanızda kullanmanızda fayda vardır. Bu şekilde kasanız daha geç şekilde ısınacak ve sizde sorun yaşamayacaksınız.

BIOS yazılım güncellenmesi uygulanabilecek bir diğer adımdır. Bilgisayar sisteminize girerek Bios sürümünüzün güncelliğini kontrol ediniz. Bunu yaparken önce sistemden sürüm tarihlerini bilgisayarınızın markasına göre bulunduğu siteden güncelleme yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar ısınma sorunu çözümü için yapılacak son adım ise kasanıza ek fan takmanız olacaktır. Kasa fanlarınızı birçok teknoloji mağazasında kendi markanıza ve modelinize uygun olarak bulabilmektesiniz. Ekran kartının etrafında ek fanlar için yuvalar bulunmaktadır. Fanları bu kısımlara bağlayarak bilgisayarınızın içerisine daha fazla hava soğutma imkânını sağlayacaksınız.