macOS Sierra İle Beraber Hangi Özellikler Geliyor?

tarafından
585
macOS Sierra İle Beraber Hangi Özellikler Geliyor?

Apple’ın en çok gündemde olduğu dönemlerden biri Eylül ayı oldu. İlk olarak Eylül ayı içerisinde yeni seri akıllı telefonları iPhone 7’nin tanıtımını yapan Apple, söz konusu tanıtımla beraber bu alanda en başarılı akıllı telefonlardan birisini daha piyasaya sürdüğünü göstermişti. Telefon tanıtımından hemen sonra ise bu kez Apple’ın yeni mobil işletim sistemi olarak bilinen iOS 10 işletim sistemi yayınlandı. Hem yeni akıllı telefon hem de yeni mobil işletim sistemi derken Eylül ayı içerisinde birçok yeni ürününün tanıtımını da yapan Apple’ın son olarak ise bir diğer işletim sistemi olan OS serisi işletim sistemleri için yeni bir sürüm yayınladığının da haberleri yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve artık işletim sisteminin adının da değişmesine neden olan macOS Sierra işletim sisteminin ise Mac bilgisayarlarda birçok değişiklik sağlayacağı da öğrenildi. Mac kullanımını çok daha işlevsel hale getirecek olan yeni işletim sisteminin sunduğu özelliklerin ise şimdiden büyük oranda da beğeni kazandığını da söylemek gerekiyor. Peki, macOS Sierra işletim sistemiyle beraber kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuluyor? Tek tek inceleyelim.

Siri Artık Mac Serisinde

Yeni yayınlanan işletim sistemi ile beraber gelen en büyük ayrıcalıklardan birisi Siri desteği olarak açıklandı. Daha önce iOS serisi akıllı telefonlardan alışık olduğumuz sanal asistanın artık Mac üzerinde de çalışan bir asistan olacağı açıklandı. Tabi yeni sürüm işletim sistemi ile beraber gelecek olan Siri akıllı telefonlarda yer alan Siri modeline göre biraz daha kapsamlı olacak. Çok daha detaylı bir Siri’ye sahip olacak olan Mac serisinde artık kullanıcıların sesli komut vererek uygulamaları Siri ile kontrol etmelerine olanak sağlanacak. Bununla beraber sadece komut vererek dosya arama işlemi de gerçekleştirebileceksiniz. Tüm bunlara ek olarak Multitasking özelliği sayesinde siz bilgisayarda her hangi bir işlem yaparken Siri’ye başka bir işlem için de komut verebileceksiniz.

Doğrudan Uyandırma Özelliği

Yeni işletim sistemiyle beraber artık diğer Apple ürünleriyle de çok rahat bağlantı kurabileceksiniz. Özellikle Apple Watch serisi akıllı saatler macOS Sierra ile beraber çok daha önemli hale geliyor. Zira yeni işletim sisteminin uyandırma ekranı için artık şifre yazmanız ya da parola giriş yapmayı beklemenize gerek yok. Bunun için doğrudan Apple Watch akıllı saatleri kullanmanız da mümkün olacak. Apple akıllı saat ile Mac sistemini doğrudan uyandırma imkanı elde edeceksiniz.

macOS-Sierra

Kullanılmayan Dosyalar iCloud Üzerinde Saklanacak   

Bir diğer yenilik ise az kullanılan dosyalarla alakalı. Zira Apple’ın yeni bilgisayar işletim sistemi macOS Sierra sayesinde kullanıcıların az kullanılan dosyaları bilgisayarda boşuna yer kaplamaması açısından doğrudan iCloud üzerinde yedeklenecek. Bu sayede bilgisayar alanından da kazanç sağlanmış olacak. Ayrıca kullanıcı bu dosyaları tekrar görüntülemek isterse de iCloud üzerinden doğrudan dosyalara erişim sağlanabilecek.

Çoklu Görev Ekranı

Apple’ın yeni işletim sistemi ile beraber kullanıcıların sunduğu son yeniliklerden birisi ise çoklu görev ekranı. Bu özellik sayesinde artık kullanıcılar aynı anda birçok işlemi ekranları bölerek gerçekleştirebilecek. Çoklu görev desteği ile birlikte çok daha işlevsel hale gelecek olan macOS Sierra işletim sisteminin 2010 sonrası Mac bilgisayarlar için geçerli olduğunu da belirtelim. Bunun dışında yine aynı seri iMac cihazlar içinde macOS Sierra güncellemesi yayınlanacak.