MacBook Fan Kontrolü Nasıl Sağlanır?

tarafından
654
MacBook Fan Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Apple’ın akıllı telefonları kadar çok satılmasa da teknoloji pazarında özellikleri ve boyutlarıyla Apple’ın başka bir temsilcisi olan MacBook bilgisayarların artık tıpkı iPhone telefonlarda olduğu gibi bir seri haline getirildiğini de söylemek gerekiyor. İlk yayınlandığından bu yana birçok özelliği değişen ve artık üst seviye bilgisayarlar arasında gösterilen MacBook serisine her geçen gün de yeni bir özellik geliyor. Özellikle bilgisayar için geliştirilen 3.parti uygulamaları artık MacBook serisinin de bir hayli işlevsel hale gelmesine de olanak sağladı. Bu özelliklerden birisi de yine 3.parti uygulamalar sayesinde sağlanan fan kontrol sistemi. Bilgisayarın ani ısınma durumu ile karşı karşıya kaldığı zamanlarda ya da fan kullanımının yapılmak istenmediği zamanlarda kullanacağınız birkaç küçük program ile MacBook Fan kontrolünü yapmanız mümkün. Tabi tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle birkaç ayarlama yapmanız ve uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Tüm bu ayarlamalar nasıl yapılır? Uygulamayı nasıl indirebiliriz daha detaylı inceleyelim.

  • Öncelikle söz konusu uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Bu işlem için Google arama motoruna geliyoruz. Arama motoruna ise “MacBook Fan Control” ifadesini yazıp arama işlemini gerçekleştiriyoruz. Ardından karşımıza gelen ilk siteye girip uygulamanın resmi sayfasından uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Bu noktada bizim OSX sürümü indirmemiz gerekecek. OSX sürümün indir butonlarını kullanarak indirme işlemini başlatıyoruz. İndirme işleminden sonra kısa bir kurulum için exe dosyasını çalıştırıyoruz.
MacBook Fan Kontrolü  yapma

MacBook Fan Kontrolü

  • Kurulum işlemi de tamamlandıktan sonra şimdi uygulamayı çalıştırıyoruz. Bu aşamada uygulama yüklendikten sonra size “uygulama penceresine yüklensin mi” şeklinde bir soru gelebilir. Bu uyarıyla beraber uygulamayı uygulamalar sayfasına ekliyoruz. Şimdi ise fan ayarlarını yapmak için programı açtığımızda Uygulamayı açtıktan sonra ise karşımıza gelen ekranda üç farklı fan ayarından biri seçebiliyor ya da fan ayarınızın otomatik olarak kalmasını tercihe edebiliyorsunuz. Fanın dönüş hızını da yine bu ekran üzerinde görüntülemeniz mümkün. Zira ekstra her hangi bir menü girişi yapmanıza gerek kalmıyor.