MacBook Bootcamp Denetim Masası Nasıl Kullanılır?

tarafından
653
MacBook Bootcamp Denetim Masası Nasıl Kullanılır?

Apple’ın akıllı telefon serinden sonra en çok kullanılan cihazlarından birisi de Apple bilgisayarlar yani MacBook serisi. Standart bir diz üstü bilgisayara göre çok daha ince çok daha kullanışlı olarak bilinen MacBook bilgisayar serisinde her zaman olduğu gibi Apple’a özgü bazı tasarımları ve teknik özellikleri görmemiz de mümkün. Zira Apple tıpkı akıllı telefon serisi iPhone cihazlarında olduğu gibi MacBook bilgisayarlarda da kendi oluşturduğu işletim sistemini kullanmakta. iOS türevi bir işletim sistemi olan OSX ile kontrol edilen MacBook bilgisayar için bu işletim sistemi hem avantaj hem de dezavantaj sağlıyor. Özellikle güvenlik konusunda OSX işletim sistemleri birçok güvenliği tek başına sağlarken bunun yanında dışa kapalı bir yapısının olması ve birçok uygulamaya da yazılımsal olarak destek vermemesi OSX işletim sistemlerinin kötü yanı olarak gösterilebilir. Eğer bu sorunu çözmek istiyorsanız o zaman yasal olarak olmasa da bazı programlardan yararlanarak OSX işletim sistemin Windows işletim sistemiyle değiştirebiliyorsunuz. Tabi ki bu işlemi gerçekleştirmek bilgisayarınızın garantisini de devre dışı bırakabiliyor. Bunun yanında Windows işletim sisteminde de bazı MacBook özellikleri eskisi gibi kullanamıyorsunuz. Kimi zaman klavye kısa yollarını kullanamazken kimi zamanda renk ayarı, ekran ayarı gibi ayarları yapamıyorsunuz. Bu işlem için ise Windows yükleme için kullandığınız Bootcamp’ın denetim masasına girerek ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Bakalım bu ayarlar nasıl yapılacak.

  • Bu işlem için öncelikle Bootcamp menüsüne ulaşmanız gerekiyor. Menüye ulaşabilmek için ise kısa yolu kullanacağız. Sağ alt kısımda saat bölümünde yer alan Bootcamp simgesine tıklıyoruz. Bootcamp simgesine tıkladığınızda Kontrol merkezi benzeri bir pencere ile karşılaşacaksınız.
MacBook Bootcamp Denetim Masası nasıl kullanılır

MacBook Bootcamp Denetim Masası kullanma

  • Şimdi ise buradan hangi ayarı yapmak istiyorsak o ayarın menüsüne girmeniz gerekiyor. Mesela diyelim ki klavye ayarlarına gireceksiniz o zaman “klavye” sekmesine basmanız gerekiyor. Bu sekmenin altında da tüm ayarlarınızı kendinize göre görüntüleyebiliyorsunuz. Uygulanmasını istediğiniz ayarın karşısında yer alan kutunun içerisine tik atmanız yeterli oluyor. Daha sonra ayarları kayıt altına alıp programdan çıkış yapabilirsiniz.