MacBook Bilgisayarlarda Uygulama Kaldırma Nasıl Yapılır?

tarafından
309
MacBook Bilgisayarlarda Uygulama Kaldırma Nasıl Yapılır?

Apple’ın taşınabilir bilgisayar teknolojisine yeni bir soluk getirdi. Zira dev firma nano teknolojiden de yararlanarak dünyanın en hafif ve en ince bilgisayarlarını piyasaya sürmüştü. MacBook adı verilen ve sadece 13 inç olmasına karşın özellikleriyle üst seviye bir bilgisayara karşılık gelen MacBook bilgisayarlar bu yönü ile büyük başarı elde etmiş ve hatta tıpkı iPhone serisi gibi her sene yeni ürünleriyle piyasaya çıkan bir seri haline getirilmişti. Tabi Apple’ın hemen her ürünün de izlediği stratejiler MacBook bilgisayarlarda da uygulandı ve işletim sistemi yine Apple’ın geliştirdiği OS işletim sistemi oldu. Haliyle tıpkı akıllı telefon serisinde kullanılan iOS işletim sistemi gibi MacBook bilgisayarında işletim sisteminin çok daha kapalı bir yapısı olduğunu söylemek gerekiyor. İçe kapalı bu yapı kimi zaman avantaj sağlarken kimi zaman ise kullanıcıları epey bir zorlayabiliyor. Özellikle uzun süre Windows işletim sistemini kullanmış olan kullanıcılar için bilgisayarın ana kullanımı için geçerli olan işlemler biraz yabancı gelebilir. Özellikle uygulama kaldırma, dosya silme gibi işlemler için daha önce OSX işletim sistemi kullanmamış olan kullanıcıların kısa bir araştırma yapmasında yarar var. Peki, bakalım OSX işletim sisteminin kullanıldığı MacBook bilgisayarlarda uygulama kaldırmak için hangi yolları izlememiz gerekiyor? Hangi ayarları kullanacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Aslında bu noktada kullanıcıların Apple bilgisayarlarda işlerinin çok daha basit olduğunu söylemek gerekiyor. Zira Windows işletim sistemlerinde kullanılan “program ekle ve kaldır” sistemi Apple bilgisayarlarda yer almıyor. Bunun yerine doğrudan menü üzerinden uygulamaları silme işlemi yapıyoruz.
MacBook Uygulama

MacBook Uygulama Kaldırma nasıl yapılır

  • Öncelikle silmek istediğiniz uygulamanın kısa yoluna gelmeniz gerekiyor. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bu kısa yolu çöp kutusuna taşıdığınız zaman karşınıza bir onay mesajı geliyor ve onay verdiğinizde uygulama otomatik olarak kaldırılıyor. Uygulama kaldırıldıktan sonra ise kalıcı olarak uygulamayı silmek isterseniz çöp kutusuna gelerek çöp kutusunu boşalt demeniz yeterli olacaktır. İşte MacBook serisinde uygulama silmek bu kadar basit.