MacBook Bilgisayarlarda İnternet Reklamları Nasıl Engellenir?

tarafından
259
MacBook Bilgisayarlarda İnternet Reklamları Nasıl Engellenir?

İnternet artık tabiri caizse örümcek ağı gibi dünyayı sarmış durumda. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler derken artık istediğimiz alanda istediğimiz şekilde internet kullanımı yapabiliyoruz. İnternet kullanımının bu kadar yaygın bir şekilde yapılması internet dünyasında yayın yapan sitelerin ve sistemlerinde sayısının giderek artmasına neden olmaya başladı. Bu durum internetin hemen her alanda bilgi vermesini de sağlıyor. Tabi bununla beraber sadece internetin olumlu yönleri olduğunu söylemek yanlış olur. Bunun dışında internetin büyük bir bölümünün de ciddi riskler taşıdığını söyleyebiliriz. Özellikle son dönemde giderek artan zararlı yazılımlar ve zararlı siteler artık kullanıcıları da doğrudan tehdit etmeye başladı. Dünya üzerinde en içe kapalı sistemlerden birini kullanan MacBook bilgisayarlarda bile bu sorunla karşılaşmaya başladık. Genelde istemsiz açılan internet reklamlarıyla bulaşan casus yazılımların MacBook’un Safari tarayıcısını da etkilediğini biliyoruz. Tabi her sistemde olduğu gibi MacBook bilgisayarlarda bu konu üzerine alınabilecek bir dizi önlem olduğunu söyleyelim. Önlemleri alabilmek için ise Safari tarayıcımız üzerinden birkaç küçük ayar yapmamız gerekiyor. Bu ayarları nasıl yapacağımıza şimdi daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak MacBook bilgisayar üzerinden Safari tarayıcımıza giriş yapıyoruz. Google tarayıcılarından farklı olarak Safari tarayıcılarda ayarlar menüsü “tercihler” şeklinde gösteriliyor. Bu nedenle elma ikonunun yanında yer alan Safari yazısına tıklayarak açılır menüyü görüntüleyip buradan “tercihler” sekmesine tıklıyoruz. Tercihler sekmesine bastığımız anda karşımıza ayarlamaları yapacağımız menü çıkacak.
MacBook Bilgisayarlarda safari

MacBook Bilgisayarlarda İnternet Reklamları

  • Biz bu menü içerisinden yapboz parçası olarak gösterilen “genişletmeler” sekmesine giriş yapacağız. Bu bölümü Google tarayıcılarda eklenti yükle bölümü olarak da görebiliriz. Şimdi yeni bir eklenti yüklemesi yapmak için “genişletmeleri al” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman karşımızı yükleme menüsü gelecek. Bu noktada “Adblock” uygulamasını aratarak buluyoruz. Ardından ise “Install Now” sekmesine tıklıyoruz. Ardından eklenti yüklenecek. Eklenti yüklendikten sonra aynı ekranda eklentinin simgesini göreceksiniz. Bu işlemden sonra ise eklentiyi etkinleştirmeniz yeterli. Artık MacBook tarayıcı üzerinden isteminiz dışında reklam görüntülenmesi olamayacaktır. Eklentimiz açılır pencereleri engelleyecek.