MacBook Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

tarafından
663
MacBook Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Son günlerde yakaladığı yükselişle beraber Windows’un en büyük rakiplerinden biri OSX işletim sistemi oldu. Apple tarafından geliştirilen ve tıpkı iPhone serisinde yer alan iOS işletim sistemi gibi içe dönük bir yapıya sahip olan OSX, haliyle yine Apple bilgisayarlar yani MacBooklar için kullanılıyor. Dışarıdan her hangi bir müdahale durumunda korumalı sistemlerin çalışması neticesinde en güvenli işletim sistemi olarak da karşımıza çıkan OSX’in bu yönü aslında bir noktada da birçok dezavantaj oluşturmakta. Zira özellikle harici bir program yüklediğiniz zaman programın OSX uyumu olsa dahi zaman zaman programların çalışmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu durumun önüne geçebilmek için de özellikle küçük yardımcı programlar konusunda Apple, OSX sistemlerde birçok özellik konusunda sistem üzerinde destek veriyor. Hal böyle olunca birçok işlemi sadece OSX işletim sisteminin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu işlemlerden bir tanesi de MacBook bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak. Tıpkı Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi Apple’ın sunduğu çözümler sayesinde MacBook işletim sistemlerinde de ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Bu işlem için hangi ayarları yapacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Bu noktada öncelikle nasıl görüntü almak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Zira tam boy ekran görüntü alabileceğiniz gibi sadece bir bölümün ekran görüntüsünü de alabiliyorsunuz. Bu işlem için farklı kombinasyonlar kullanacağız. Öncelikle eğer tam boy ekran görüntüsü almak istiyorsanız o zaman “Command + Shift + 3” tuş kombinasyonunu yapmanız gerekiyor. Söz konusu tuş kombinasyonunu yaptığınız zaman bir deklanşör sesi geliyor ve ekran görüntü kopyalanmış oluyor.
MacBook

MacBook Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü

  • Şimdi eğer bir bölgenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız bu kez yine benzer bir kombinasyon yapmanız gerekiyor. Bu kombinasyonun tek farkı ise 3 tuşunun yerine 4 tuşuna basmanız olacak. Zira 4 tuşuna bastığını zaman ekranda bir kare belirecek. Ekranda beliren karenin görüntüsünü fareniz ile belli bir konuma getirerek sadece o konumun görüntüsünü almanız mümkün. Bu sayede yine kopyalama işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra kopyalama işlemini yapmanız yeterli olacaktır.