MacBook Air Sesli Yazma Özelliği Nasıl Kullanılır?

tarafından
1331
MacBook Air Sesli Yazma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar denilince akla ilk gelen işletim sistemi Windows işletim sistemi. Zira birçok bilgisayar markasında da bu işletim sistemi kullanılıyor. Fakat bunun dışında kullanılan daha birçok işletim sistemi mevcut. Bu işletim sistemlerinden birisi de Apple bilgisayarlarda kullanılan OSX işletim sitemleri. Tıpkı iPhone cihazlarda olduğu gibi içe kapalı bir işletim sistemi olan OSX işletim sistemi sadece Apple’ın MacBook bilgisayarlarında kullanılıyor. Tabi bu durum kullanıcıların birçok özelliği de kullanamamaları anlamına geliyor. Bununla beraber OSX işletim sitemlerinde donanımsal araçlar içinde yeterli desteğin verilmemesi OSX kullanıcılarının canını epey bir sıkıyor. Tüm bunların dışında OSX işletim sistemlerinin de kendilerine göre bir avantajları yok değil. Özellikle kullanım konusunda büyük ayrıcalıklar sunan OSX’in en büyük ayrıcalıklarından birisi de sesli yazma özelliği. Hemen hemen tüm yazı programlarından kullanılan sesli yazma özelliği sayesinde hiç klavye kullanmadan yazı işlerinizi de tamamlayabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ayarların neler olduğunu ise daha detaylı inceleyelim.

ÖNEMLİ NOT: Kullanacağımız sesli yazma özelliği için 700-800 MB arası bir dosya indirilmesi yapılabilir. Bunun için sisteminizin internete bağlı olduğundan emin olun.

  • Şimdi öncelikle MacBook Dock menüsünde yer alan ayarlar kısmına giriş yapmamız gerekiyor. yapacağımız tüm işlemler bu menü içerisinde yapılacak. Ayarlar sekmesine tıkladığımızda ise karşımıza gelecek olan ekranda konuşma bölümüne geçmeniz gerekecek. Bunun için “Dikte ve konuşma” sekmesine giriş yapıyoruz.
MacBook Air Sesli Yazma

MacBook Air Sesli Yazma Özelliği

  • Karşımıza megafon simgesi olan bir ekran gelecek. Bu ekran üzerinden ise mavi olarak yer alan “Dikte” sekmesine tıklıyoruz. “Dikte sekmesini kullan” seçeneğini de işaretli konuma getirerek işlemi tamamlıyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra arka planda bahsettiğimiz dosya boyutunda bir yükleme yapılacak. Bu yükleme işlemi sırasında bir süre beklemeniz gerekecek. Ardından sesli yazma işlemi aktif hale gelecek. Her hangi bir yazı işleminde ise “Fn” tuşuna arka arkaya iki kere tıklayarak sesli yazma komutunu aktif ediyoruz. Böylelikle artık ekranda mikrofon simgesi gözüktüğünde MacBook konuşma ile yazma özelliğini kullanabiliyorsunuz.