LTE ve LTE-A Nedir

tarafından
1906
LTE ve LTE-A Nedir
Lte teknolojisini biz ilk olarak Vodafone smart modelleriyle Turkcell t50’deki yerli üretim telefon cihazlarıyla tanıştık. Peki nedir LTE’nin açılımı, onu da şöyle aktaralım ve konumuza devam edelim. LTE : Long-Term Evulution, Türkçesi ise : süreçli evrim olarak adlandırabiliriz. Yani Lte telefon ve tabletlerimizdeki hücresel ve genişbant veri transferi olan cihazlarımızdaki internet hızını artırmak için kullanılmaktadır.

Konuyu biraz daha açacak olursak LTE bizlerin şimdiye kadar kullandığımız 2g ve 3 g bağlantılarının tam tersi ip tabanlı olup sizin evinizdeki bilgisayardan bağlandığınız internetle yapabildiğiniz her şeyi LTE teknolojisiyle de yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Şimdiye kullandığımız 3g teknolojisinin aksine oldukça hızlı olan ve 3g teknolojisinde yaşanan bağlantı kopuklukların olmadığı bir sistem. LTE bağlantı bazı testlerinde 100 megabite çıkış yapmış olsa da genel olarak 5 ve 12 mbps olarak kullanılabilmektedir.
LTE ve LTE-A

LTE ve LTE-A

Peki şimdi LTE-A nedir diye merak edenler için şöyle diyelim ki prensip olarak 4g (LTE)’den pek bir farkının olmadığıdır. Şöyle ki LTE ile yapıla bilinen 100 megabite’lik hız LTE-A ile 600 mbs hızına erişebilirsiniz. 1 nisan itibariyle artık hayatımıza geçen 4,5g ile tablet ve telefonlarda oldukça hızlı bir internet bağlantımızın olduğunu veri tabanı uyumlu cihazları kullananlar fark etmiştir. Dolasıyla Türkiye LTE (4g)’yı adeta pas geçerek direk olarak bizlere 4,5g yani LTE-A bağlantısını hizmetimize sunmuştur. Bununla birlikte 4,5g uyumlu bir telefon araştıranlar için ufak bir detaya daha değinelim ki bu çok önemli. O da cihazınızın hangi LTE grubuna ait olduğunu bilmenizdir. Çünkü işlemci modellerde LTE cat değerleriyle gruplara ayrılır. Mesela LTE cat3 işlemcisi olan telefon sadece 4g’yi desteklerken LTE cat4 4,5g’yi destekler. Ufak bir örnek daha verecek olursak ki bu konu da kafa karışıklığına en çok Samsung modellerinde yaşanıyor ki Türkiye SM-N910H/C (model numarası)EXYNOS5433(cat4) ile lanse edilen işlemcisiyle  samsung note 4 , Amerika da SM-N910S (model numarası)Qualcomm Snapdragon 805APQ8084 cat4 işlemcisiyle dağıtlımıştır. Dolayısıyla bizim ülkemizde Galaxy note 4 150 mbps hızındayken Amerika da dağıtılan modeller ise 300 mbps hızına kadar varabiliyor. Özetle telefon seçerken öncelikle işlemcisine dikkat etmenizdir.