Linux İşletim Sisteminde Donanım Ve Sistem Bilgisi Nasıl Görüntülenir?

tarafından
902
Linux İşletim Sisteminde Donanım Ve Sistem Bilgisi Nasıl Görüntülenir?

Windows işletim sistemlerinden sonra en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri Linux işletim sistemleri olarak bilinmektedir. Uzun süre kararlı bir şekilde çalışabilmesi, güvenlik konusunda Windows’a göre çok daha başarılı olması ayrıca açık kaynak kodlu işletim sistemi olduğu için kullanıcının birçok özelleştirme seçeneğinin olması gibi nedenlerden Linux işletim sistemlerinin tercih edilmesinin ana nedenleri arasında gösterilmekte. Bununla beraber Linux işletim sisteminde Windows gibi kolay ara yüz ve uygulama kontrolleri olması da aslında Windows kadar çok kullanılmamasının ana nedenleri arasında gösterilebilir. Bu nedenle genelde kişisel kullanım amaçlı tercih edilen bilgisayarlarda kullanılmayan Linux işletim sisteminde kullanım genel olarak komutlar üzerinden işliyor. Yani uygulama yüklerken, sistem bilgisi görüntülerken, bilgisayar hatalarını giderirken, bilgisayar ayarlarını değiştirirken kısacası hemen her işlemde Linux işletim sistemlerinde komutlar kullanıldığını söylemek gerekiyor. Bu nedenle birçok kullanıcı için aslında Linux sistemlerin kullanımının zor olduğunu belirtelim. Özellikle donanım ve sistem bilgisi öğrenme konusunda belli komutların kullanılması kullanıcıların işini biraz daha zorlaştırıyor. Peki, Linux işletim sistemi kullanıcıları bilgisayarlarının donanım ve sistem bilgilerini hangi komutlar ile görüntülüyor? Tüm bu komutlara daha detaylı olarak ele alalım.

  • İlk olarak bilgisayarda tanımlı olan kullanıcı ismini ve işletim sistemini nasıl görüntüleyeceğimize bakalım. Bu işlem için öncelikle komut penceremizi açıyoruz. Daha sonra komut penceremize “uname -n” ifadesini yazıyoruz. Bu ifade hem yüklü işletim sistemini hem de kullanıcı adını ekrana yazdıracaktır. Sadece işletim sistemini görmek için ise “uname” ifadesini kullanabilirsiniz. Bunun dışında Linux sürümünden çekirdek bilgilerine kadar tüm sistem bilgilerini öğrenmek içinde komut satırına bu kez “uname -a” ifadesini yazmanız yeterli olacaktır.
Linux donanım bilgisi

Linux sistem bilgisi

  • Şimdi gelelim bilgisayarımızın donanım bilgilerini nasıl görüntüleyeceğimize. Bu aşamada kullanacağımız komutlar değişecek. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir kural daha var. Donanım bilgilerini görüntülemek için mutlaka komut penceresine yönetici olarak giriş yapmanız gerekecek. Yönetici olarak giriş yaptıktan sonra ise komut penceresine “sudo lshw” komutunu giriyoruz. Bu işlemden sonra ekranda bilgisayarımızda yer alan tüm donanım bilgileri görüntülenmiş olacaktır.