Linux Fedora İşletim Sistemine Skype Nasıl Yüklenir?

tarafından
505
Linux Fedora İşletim Sistemine Skype Nasıl Yüklenir?

Her ne kadar kişisel kullanım için tercih edilen bilgisayarlarda Windows işletim sistemleri açık ara önde olsa da, sunucu amaçlı kullanılan veya iş ofislerinde ana bilgisayarlar olarak kullanılan bilgisayarlarda Windows işletim sistemlerinin yeterli olmadığını belirtelim. Zira özellikle sunucu amacı ile kullanılan bilgisayarlarda uzun süre sistemin açık kalmasının gerektiği durumlarda Windows işletim sistemlerinde belli bir süre sonra sistem çökmeleri yaşanmakta. Tüm bu sorunları çözmek için ise Windows işletim sistemlerinin yerine bu tip sistemlerde Linux işletim sistemi tercih ediliyor. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde birçok farklı formata dönüştürülebilen Linux işletim sistemi, çok uzun sürelerde bile kararlı olarak çalışabiliyor. Ayrıca güvenlik konusunda da oldukça başarılı olan Linux, özellikle iş ofislerinin de en çok tercih edilen işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Bununla beraber Linux işletim sistemlerinde kişisel kullanımın epey zor olduğunu uygulama yükleme işleminin Windows’a göre oldukça karmaşık olduğunu belirtelim. En çok kullanılan Skype uygulaması gibi uygulamalarında yüklenmesi için komut paneli kullanılmakta. Bu noktada Linux Fedora üzerinden Skype uygulamasını nasıl yükleyeceğimizi detaylı olarak ele alalım.

  • İlk olarak Skype uygulamasının Linux uyumlu formunu indirmemiz gerekecek. Skype’ın resmi sitesinden Linux uyumlu halini indirmemiz mümkün. Setup dosyasını indirdikten sonra ise artık yükleme işlemine geçiş yapıyoruz. Bunun için öncelikle Linux sistemlerde yükleme aracı olarak kullanılan Terminal’i açıyoruz. Daha sonra Skype’ı indirdiğimiz klasörü “$cd/home/administrator/ Downloads” komutu ile terminale gösteriyoruz.
Linux Fedora Skype nasıl kurulur

Linux Fedora Skype kurulumu

  • Daha sonra ise “$Is” komutu ile dosya kontrolü yaptırıyoruz. Ardından dosya kontrol komutundan sonra bir dizi yazı ekranda alt alta sıralanacak. Bu işlemden sonra artık yükleme aşamasına geçiyoruz. Yükleme işlemi için ise kontrol sonunda karşımıza çıkan Skype format satırını kullanıyoruz. Öncelikle “sudo” komutu ile “$ sudo” şeklinde satırda gözüken Skype sürümünü yazarak işlemi başlatıyoruz. Yükleme işlemini başlattıktan sonra yükleme kısa bir süre içerisinden tamamlanacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra gelen bildirinin ardından uygulamayı kısa yolunu kullanarak başlatabiliyorsunuz.