LG G4 Serisinde Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

tarafından
683
LG G4 Serisinde Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet teknolojilerinde sürekli olarak yeni gelişmeler yeni teknolojilerle karşılaşmaya başladık. Bu noktada özellikle akıllı telefonların en büyük gelişimi gösteren teknoloji ürünleri olduğunu da söylemek gerekiyor. Zira akıllı telefon teknolojisi sürekli olarak yenilenen ve her yıl yeni modellerinde piyasaya sürüldüğü bir piyasa olarak dikkat çekmeye başladı. Haliyle bu alanda sürekli olarak teknoloji markalarının yeni akıllı telefon ürünlerini de görmeye başladık. İşte bu markalardan birisi de LG. İlk olarak ev elektroniği ürünleri ile gündeme gelen ve bunun dışında televizyonları ile de büyük oranda beğeni kazanan LG son olarak ise akıllı telefonlarıyla gündeme gelmeye başladı. Bu noktada her ne kadar V serisi ve Nexus telefonlarla da gördüğümüz LG aslında bunların dışında G serisi ile gündeme geliyor. Amiral gemisi olan G serisi ile büyük oranda beğeni kazanan LG, G serinin yeni ürünü G5 ile de büyük oranda beğeni kazanmış ve hatta bazı yeni modüler teknolojileri de kullanıcılara sunmuştu. LG tarafından bu noktada kullanıcılara sunulan en büyük yeniliklerden birisi tak çıkar kamera ve tak çıkar batarya olmuştu. Her ne kadar son seri olan G5 akıllı telefonlar ilgiyi üzerinde toplasa da bununla beraber bir önceki seri olan ve tasarım konusunda da büyük yenilikler getiren LG G4 serisinin de hala ilgi çektiğini ve satışının yapıldığını da söyleyebiliriz. Arkası tamamen deri kapak olmasıyla benzerlerinden ayrılan LG G4 de ne kadar çok beğeni toplasa da bazı sorunları da yok değil. LG G4 sorunlarında yaşanan sorunların başında ise ölü piksel sorunu geliyor. Aslında bu sorun sadece LG G4 telefonlar gördüğümüz bir sorun değil. Bu sorun genel olarak yeni teknoloji led panel kullanan ve IPS ekran teknolojisine sahip olan tüm telefonlarda ve bilgisayarlarda yaşanan bir sorun olarak biliniyor. Bunun yanında ekranda yer alan ışık hüzmesi sorunlarıyla da karşılaşabiliyoruz. Tüm bu sorunların çözülmesi ise pek de mümkün değil. Yani telefonu almadan önce mutlaka bu tip bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Peki, ama LG G4 ekranda sorun olup olmadığın nasıl kontrol edebiliriz? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Bu işlem için telefonlarda sürüm kontrolü, pil kontrolü gibi tüm kontrolleri yapmanız için kullanılan telefonun ayar menüsü kısmına girmemiz gerekecek. Bu menüyü görüntülemek için de aslında test bölümü olarak da bilinen alana giriş yapmamız gerekecek. Telefonun test ayar menüsüne girebilmek için ise öncelikle telefonun ekranına bir dizi tuş kombinasyonunu girmeniz gerekiyor. Bu işlem içinde arama bölümünü açıyoruz. Arama bölümünü açtıktan sonra ise “LG G4 H815Tr *#546368#*815#” tuş kombinasyonunu yapmamız gerekecek.

LG G4

  • Bu işlemden sonra ekranda test menüsünün açıldığını göreceksiniz. Ekranda test bölümü açıldıktan sonra ise şimdi ise “SVC Menu” sekmesine girmeniz gerekiyor. Söz konusu menüye girdikten sonra ise şimdi açılır menüden “LCD Test” kısmına girmeniz gerekiyor. Test bölüme girdiğinizde ise karşınıza ekranı test edeceğiniz bir alan gelecek bu alanda renkler ve siyah arka plan olduğunu göreceksiniz. Alt kısımda yer alan menüleri tek tek görüntüleyip ekranda ışık hüzmesi ya da ölü piksel olup olmadığını da kontrol etmeniz de mümkün. Eğer ekranda bu şekilde sorunlar varsa o zaman doğrudan karşınıza gelen menüde ışık hataları ve boş kareler olduğunu göreceksiniz. Ama ölü piksel ve benzeri bir hata yoksa o zaman telefonun ekranında boş bir zemin olduğunu göreceksiniz.