Lenovo Notebook Recovery Nasıl Yapılır?

tarafından
689
Lenovo Notebook Recovery Nasıl Yapılır?

Çin’in ucuz ve kalitesiz mal kavramını geride bırakmasına en büyük katılardan birini yapan dev teknoloji firması Lenovo, son dönemde hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlarıyla gündem gelmeye başladı. Özellikle Notebook serileri büyük beğeni toplayan markanın bu kadar çok tutulmasının nedeni de aslında kullanıcılara bir hayli kolaylık sunuyor olması. Zira özellikle laptop serilerinde sorun yaşanması durumunda kullanıcıları standart formatla uğraştırmayan Lenovo doğrudan geri dönüş, sistem kurtarma gibi ayrıcalıkları kullanıcılara sunuyor. Bu bağlamda dev markanın en büyük avantajlarından birisi de gelişmiş recovery sistemi oluyor. Tek tuşla kurtarma adı veren bir sistem kullanan Lenovo, diğer laptoplara göre bu noktada oldukça avantajlı. Zira eğer ki işletim sisteminizde bir sorun olursa o zaman harici bir disk veya medya ögesi kullanmadan doğrudan kurtarma yapabiliyorsunuz. Bununla beraber kurtarma seçeneklerini de kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Tüm bu sistem ise tek bir tuşla kuruluyor. Tabi belli başlı ayarlamalarda yapmanız şart. Bu noktada hangi ayarlar ile doğru bir şekilde Lenovo Recovery işlemini yapabiliriz daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle bilgisayarı normal bir şekilde kapatmanız gerekiyor. Ekstra bir işleme gerek kalmadan direk kapatma menüsünü kullanarak kapatmaya dikkat edin. Bilgisayar tam olarak kapandıktan sonra şimdi bilgisayarı yeniden açmak yerine direk olarak Lenovo cihazın üzerinde yer alan recovery tuşuna basıyoruz. Tuşa bastığımız an bilgisayar yeniden başlatılacak. Fakat bu kez bilgisayar standart olarak başlamayacak da kurtarma menüsüne geçmek için açılacak.
Lenovo Recovery

Lenovo Notebook Recovery işlemi

  • Şimdi işe karşınıza seçim yapmanızın istendiği bir menü gelecek. Siz buradan “System Recevery” sekmesine tıklamalısınız. Şimdi karşınıza gelen ekrandan “restore factory” sekmesini seçerek devam seçeneğine basmanız gerekiyor. Şimdi gelen uyarılara onay verdikten sonra ise son olarak karşınıza gelen ekrandan “start” komutunu vermeniz gerekiyor. Başla komutundan sonra bir süre geri dönüşüm işlemi devam edecek. İşlem bittiğinde son olarak “Done” sekmesine basarak işlemi tamamlıyoruz. İşlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılıyor. Bu aşamadan sonra fabrika ayarlarına dönüş işlemi tamamlanmış olacaktır.